fbpx

Erdei mályvából készült szirup köhögésre

Erdei mályva (Malva sylvestris) gyönyörű rózsaszínű virága.

Az erdei mályva (Malva sylvestris) őshazája Ázsiában van, de ma már szerte a világon, így hazánkban is előfordul. A növény elérheti az egyméteres magasságot, levelei lilásak, termése korong alakú. A gyógynövényként is funkcionáló erdei mályva májusban bontogatja csodaszép virágait, és egészen késő őszig virágzik. Népiesen nevezik még fűdző rózsának, nagy papsajtnak, papkenyérnek, madárpogácsának és csúszókának. Az erdei mályva hatóanyagai a flavonoidok, az antociánok és a nyálka. A népgyógyászat is felfedezte áldásos hatásait, így például használták légúti megbetegedésekre, de orvosoltak vele gyomor- és húgyúti panaszokat is. Sebeket is eredményesen kezeltek a gyógynövénnyel.

A gyógynövény köhögéscsillapító hatással rendelkezik. Az erdei mályvából készült főzet vagy kivonat a gyulladt nyálkahártyán egy bevonatot képez, amely nem csupán a gyulladást, hanem a köhögési ingert is csökkenti. A gyógynövényből készült tea csillapítja a köhögést, légúti hurutos megbetegedéseknél oldja a nyákot, de alkalmazhatjuk rekedtség és torokgyulladás esetén is.

Az erdei mályva gyomor- és bélhurut esetén is jó szolgálatot tehet, de csökkenti a szájüregben kialakuló gyulladásokat és a fogínygyulladást is. A gyógynövény hatóanyagai ugyanis ebben az esetben egy bevonatot képeznek a nyálkahártyán, amely megakadályozza a gyulladás erősödését és a fájdalom fokozódását.

Külsőleg alkalmazva a gyógynövény megszünteti a bőr különféle gyulladásait és például nagyon hatásos furunkulus ellen. Ebben az esetben fürdővizünkhöz adagolhatjuk a gyógynövényből készült főzetet.

Hogyan készíthetünk az erdei mályvából teát? Egy csészébe tegyen két-két teáskanálnyi mályvavirágot és -levelet, majd öntse le 2-3 dl hideg vízzel. Hagyja állni 6-8 órán keresztül, majd melegítse fel. Hagyja ismét állni legalább húsz percig, majd szűrje le és fogyaszthatja is. Száraz köhögés esetén naponta 3-4 csészényit is elfogyaszthat ebből a teából, melyet mézzel is ízesíthet. Ha a köhögés fokozódik, akkor készítsen teakeveréket erdei mályvából, lándzsás útifűből és orvosi zilizből.

Az erdei mályvából szirupot is készíthetünk, amely csillapítja a köhögést és enyhíti a torok fájdalmát. Tegyen egy befőttesüvegbe 4-4 evőkanálnyi mályvavirágot és -levelet, majd öntse fel annyi vízzel, amennyi ellepi. Hagyja legalább 4-5 órán keresztül kiázni a hatóanyagokat, majd szűrje le az üveg tartalmát, a gyógynövényből is alaposan kipréselve a levet. Öntsön az üvegbe 6-8 evőkanálnyi mézet és alaposan keverje össze a gyógynövényes kivonattal. Naponta több alkalommal is lehet fogyasztani a mályvaszirupból.

A gyógynövényből külsőleg borogatást is készíthetünk. Készítsen az erdei mályvából főzetet, majd mártogasson meg benne egy gézdarabot, amelyet aztán helyezzen a kezelendő felületre. Milyen bőrproblémákat orvosolhat ily módon? Ekcémát, fekélyt és bőrkiütéseket.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük