fbpx

Fokhagymával megfázás és influenza ellen

Egy asztalon fokhagyma és fokhagymagerezdek, mellettük fokhagymaprés.

Régóta köztudott, hogy a fokhagyma csökkentheti a fertőzések kockázatát és jót tesz a szív- és az érrendszer egészségének. Már az ókorban is előszeretettel alkalmazták ezt a gyógynövényként is funkcionáló táplálékot, amely nemcsak antibakteriális hatású, hanem még energiát is szolgáltathat a szervezetünk számára. A fokhagyma az immunrendszerre is pozitívan hat, így amennyiben rendszeresen fogyasztjuk, hozzájárul ahhoz is, hogy ne kapjuk el az influenzát, sem más fertőző betegséget. Mire jó még a fokhagyma? Cikkünkből ez is kiderül.

A fokhagyma illata különleges, íze csípős. Mindkét tulajdonságát a benne lévő illóolajoknak köszönheti. A fokhagyma csökkenti a gyulladást a felső légutakban. Egy humán kutatásba bevont embereket 3 csoportra osztották. Az egyik csoport fokhagymakivonatot, a második gyógyszert, míg a harmadik társaság placebót kapott. A felső légúti fertőzés tünetei azoknál voltak enyhébbek, akik fokhagymakivonatot kaptak. Ez a pozitív hatás csak akkor érvényes azonban, ha a betegség kezdeti szakaszában kezdjük el a fokhagymát fogyasztani.

A fokhagyma nemcsak gyulladást csökkent, de baktériumellenes hatással is rendelkezik, talán ezért is szokták növényi antibiotikumnak is nevezni. De nemcsak a felső légúti betegségek esetén aktív, hanem a bélrendszerben előforduló rossz baktériumokat is el tudja pusztítani, melynek köszönhetően a bélflóra egyensúlyának fenntartásában is aktívan részt vesz, hiszen prebiotikus hatással rendelkezik.

A fokhagyma az immunrendszert is támogatja, hiszen csökkenti a gyulladásos citokineket, és ezzel fokozza a védekezőképességünket. Amennyiben csak enyhébb tüneteink vannak, úgy érdemes első körben a természet patikájához fordulni. Nemcsak a fokhagyma segítségével enyhíthetjük a kellemetlen tüneteket, hiszen a méz is a segítségünkre lehet, ugyanis vitaminokat, ásványi anyagokat és enzimeket is tartalmaz, és emellett remek baktériumellenes tulajdonsággal is rendelkezik.

Készíthetünk egy remek mézes-fokhagymás keveréket, amelyből napi több kanállal is elfogyaszthatunk. Tisztítsunk meg 6 gerezd fokhagymát és nyomkodjuk meg enyhén a gerezdeket, hogy az azokban található illóolajok jól összekeveredjenek a mézzel. Le is reszelhetjük a gerezdeket, majd keverjük el egy csésze mézben. Naponta 2-3 teáskanállal is ehetünk belőle, nemcsak betegség idején, hanem a náthás, megfázásos időszakban akár megelőzésre is.

A természetes gyógymódokat nemcsak egy-egy időszakban javasolt alkalmazni, hanem egész évben, hiszen ezzel csakis az egészségünknek teszünk jót.

A fokhagyma mellett a petrezselyemnek is csodás hatásai vannak. Készíthetünk egy fokhagymás petrezselymes pestót is, amelyet húsokhoz is felhasználhatunk, de akár még salátaöntetként is kiváló. Turmixoljunk le egy nagy csokor petrezselymet 6-8 gerezd fokhagymával, olívaolajjal, egy citrom kifacsart levével és egy kevés sóval. Ezzel akár be is vonhatjuk a hússzeleteket sütés előtt, de salátába is keverhetjük. Rendszeresen fogyasztva csökkentjük a betegségek kialakulásának esélyét.

 

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük