fbpx

Fokhagymával a demencia és az Alzheimer-kór ellen

Faasztalon fokhagymafej, mellette fokhagymaszeletek.

A fokhagyma az egyik legcsodálatosabb gyógynövény az egész világon. Olyan antioxidánsokat tartalmaz, amelyek rendszeres fogyasztásával csökkenthető a demencia és az Alzheimer-kór kialakulása. Amikor szabad gyökök szabadulnak fel a szervezetben, oxidatív stresszt keletkezik, ez pedig jelentősen felgyorsítja a szervezetben az öregedési folyamatokat. A fokhagyma antioxidánsai azonban sikeresen védik ki ezeket a negatív hatásokat, és csökkentik az agyat érintő öregedési folyamatokat is, így minimalizálva az Alzheimer-kór és a demencia kockázatait.

A fokhagyma nagyon sok pozitív hatással és tulajdonsággal rendelkezik. Többek között segít az immunrendszer megerősítésében, nagyon hatékony a megfázás és az influenza kialakulása ellen, redukálja a szívbetegségek és a szemet érintő betegségek rizikóját, emellett csökkenti mind a magas vérnyomást, mind a magas vércukorszintet.

A fokhagyma nemcsak az egészségünk szempontjából előnyös, hanem nagyon tápláló is, azonban mint mindenből, ebből a gyógynövényből is lehet túl sokat fogyasztani. Ez esetben olyan tünetekkel kell számolnunk, mint a kellemetlen lehelet, a vérzés fokozott kockázata, emésztési problémák és a savas reflux.

A fokhagymát a legjobb nyersen fogyasztani, hiszen így minden aktív tápanyag megmarad benne, amely aztán hasznosulni is tud. Ezeknek a tápanyagoknak, többek között az allicin nevű enzimnek élvezhetjük az antioxidáns, gyulladáscsökkentő, rákellenes és antibakteriális hatásait.

A fokhagymát gyömbérrel is kombinálhatjuk, így együttesen még inkább érvényesül a két gyógynövény gyulladáscsökkentő, antimikrobiális, antioxidáns és vírusellenes hatása, illetve mindkét gyógynövény aktívan hozzájárul az immunrendszer megerősödéséhez.
A fokhagyma rengeteg értékes tápanyagot tartalmaz. Megtalálható bene a C-vitamin, a mangán, a B6-vitamin, de szelénben és rostban is bővelkedik.

A fokhagyma olyan kénvegyületekben bővelkedik, amelyek akár a nehézfémek okozta szervkárosodásoktól is megóvhatnak bennünket.

A gyógynövénynek van egy olyan különleges tulajdonsága, hogy megnöveli a szervezetben az ösztrogénszintet. Ez a menopauza szakaszába lépő hölgyek számára nagyon jó hír, hiszen ezzel jelentősen javulhat a csontok egészségi állapota.

A fokhagyma leviszi az LDL-koleszterin-szintet, ily módon csökkenti a szívbetegségek kockázati tényezőit.

A gyógynövény mérsékli a megfázás és az influenza tüneteit, illetve a magas vérnyomásban szenvedő betegek vérnyomását.

Klinikai vizsgálatok szerint a fokhagymakivonat javíthatja a kognitív funkciókat, illetve megakadályozhatja az életkorral összefüggő kognitív hanyatlást is. Emellett csökkentheti a magas vérnyomást, amely az Alzheimer-kór egyik kockázati tényezője. A fokhagymakivonat csökkenti az Alzheimer-kór biológiai markereit is, az oxidatív stresszt, a gyulladást és az idegi károsodásokat, miközben javítani tudja a kognitív funkciókat. A vizsgálatok ugyan ígéretesnek bizonyulnak, azonban embereken még nem tesztelték a gyógynövényt, csakis állatkísérleteket végeztek a tudósok.

    1. Czigány Tivadar

      Ezek a hatóanyagai a BÁNÓ-féle kapszuláknak. Nagyon hatásos. Évek óta fogyasztom.

  1. Szuhay Péter

    Dr Oláh Andor írta anno, hogy a fokhagyma a kis ereket tágítja, még a belek környékén is javítja a keringést. Én a pirítósra nem rádörzsölöm, hanem nagyon vékony szeletekben ráteszem a fokhagyma gerezdet.

    1. Tarnainé Németh Ildikó

      Bocsi, de úgy tudom, hogy dörzsölni is kell, vagy fokhagymanyomón kinyomni, mert így több “egészségjavító” vegyület keletkezik benne. (A nyomástól.)

  2. Balogh Gábor

    Régóta rendszeresen eszem elég sok fokhagymát, mert szeretem – lereszelve, szeletelve, sütve-főzve, ahogy jön – de keveslem a jó hatásokat, amire nagy szükségem volna 77 évesen, túlsúlyosan, napi 350 NE insulinokkal, magas vérnyomással, kéz és lábzsibbadásokkal, az Alzheimer kezdődő tüneteivel a több évtizede rendszeres orvosi ellenőrzések ellenére, ahol egyre inkább érdektelenséggel találkozok… mit tehetek, ha még nem akarok meghalni, mint annyian, sokan mások?!?
    “MÁS:”
    Pirítóskenyér készítésnél egyre-másra fogynak a fokhagymagerezdek, és azt tapasztalom, hogy az egyiktől a szemem is majd kifolyik, olyan erős, a mellette lévőtől meg még egy nyafka kisgyerek sem sírná el magát. Ilyen nagy hatóanyag-különbség hogy alakulhat ki egy fejen belül is, men hogy egy bolti “merítésben”…

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük