fbpx

Gyulladáscsökkentő étrend

Egy asztalon felszeletelt kivi, mellette üvegpohárban kiviturmix.

A krónikus gyulladás sok problémát generálhat a szervezetünkben. Nem könnyű tetten érni, rájönni, hogy pontosan mi váltja ki, hiszen sokféle oka lehet. Többek között a dohányzás, a mértéktelen alkoholfogyasztás, de a gluténtartalmú ételek vagy a sok cukor is okozhatja. Cikkünkben felsoroljuk azokat a táplálékokat, amelyek gyulladást generálhatnak az emberi szervezetben, majd tippeket adunk, milyen ételeket érdemes enni, hogy csökkenjen vagy megszűnjön ez az állapot.

A gyulladás okainak vizsgálatakor elsőként a táplálkozásunkat kell górcső alá vennünk. Gyulladást okozhat ugyanis, ha hosszú távon sok magas cukortartalmú ételt fogyasztunk, vagy ha túl sok keményítőt viszünk be a szervezetünkbe. Szintén gond, ha túlsúlyban vannak az étrendünkben a telített zsírok, illetve a transzzsírban gazdag ételek, ha nagy mennyiségű omega-6 zsírsavat fogyasztunk, viszont kevés omega-3 zsírsavat, illetve ha csak kevés antioxidáns tartalmú táplálék kerül a tányérunkra.

Mi okozhat még gyulladást a szervezetünkben? Amennyiben nem eszünk elegendő rostban gazdag ételt, illetve ha kevés zöldséget és gyümölcsöt fogyasztunk, vagy abban az esetben, ha alacsony a magnéziumbevitelünk szintén gyulladás keletkezhet a szervezetünkben. Hasonlóképpen gondot okozhat az is, ha túl sok gyorséttermi és feldolgozott élelmiszer szerepel az étrendünkben.

Mivel és hogyan csökkenthetjük a gyulladást a szervezetünkben? Az egészség helyreállásának a mediterrán étrend lehet az egyik kulcsa. A gyulladáscsökkentő diéta olyan egészséges zöldségeket, gyümölcsöket, fűszereket és gyógynövényeket tartalmaz, mely tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal és rostokkal. Amennyiben szeretnénk a szervezetünkben csökkenteni a gyulladás szintjét, úgy fogyasszunk antioxidánsokban gazdag gyümölcsöket, zöldségeket, gyógynövényeket, omega-3 zsírokat, teljes kiőrlésű gabonákat.

Helyezzünk különös figyelmet a vitaminokra és az ásványi anyagokra. A gyulladáscsökkentésben kitüntetett szerepet játszhat többek között a C-, a D-, az E- és a K-vitamin, de a béta-karotin és a magnézium is nagyon fontos.

Béta-karotinban gazdag többek között a sárgarépa, a sütőtök, az édesburgonya, a mangó, a papaja, a sárgadinnye, a paprika és a brokkoli. C-vitamin gazdag forrásai a mandarin, a citrom, a narancs, az eper, a kelbimbó, a kivi, a káposzta, illetve a paradicsom. A zöld leveles zöldségek, a magvak és a diófélék pedig E-vitaminban bővelkednek.

Fontos megjegyezni, hogy nemcsak az étrendünk, hanem más tényező is generálhat gyulladást a szervezetünkben. Például az, ha keveset tartózkodunk a napon, vagy ha sok stressz ér bennünket, de a légszennyezettség és a kevés alvás miatt is kialakulhat ez a komoly probléma.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük