fbpx

A gyulladáscsökkentő étrend segíthet az agy térfogatának növelésében – citrusos-zelleres-spenótos salátarecepttel

Közeli fotó néhány dióról, melyek egy része félig pucolva hever az asztalon.

Ahogy öregszünk, úgy sok változáson megy keresztül a testünk. Az öregedés az agyra is hatással van: agyunk is öregszik, és még zsugorodik is. A folyamat azonban lassítható, mégpedig egészséges életmóddal. A legutóbbi kutatások szerint a gyulladáscsökkentő étrend is nagyon sokat segíthet az agy térfogatának növelésében.

Ha gyulladás alakul ki a szervezetünkben, az agyunkban, az az agy méretére is hatással lesz, mégpedig zsugorodni kezd. Azonban a gyulladáscsökkentő táplálékok segítenek a gyulladás leküzdésében, illetve még az agy méretének növelésében is.

Egy kutatásba 60 év feletti személyeket, férfiakat és nőket vontak be. Megállapították, hogy azon személyek esetében mértek kisebb agytérfogatot, és azoknak volt kisebb a szürkeállományuk, akik javarészt gyulladást keltő ételeket fogyasztottak.

Egy tanulmányban pedig arról számoltak be, hogy a gyulladást elősegítő étrend nemcsak a testi betegségek kiváltója, okozója lehet, hanem az agy öregedését is negatívan befolyásolhatja. Éppen ezért javasolták, hogy kerüljük el azokat a táplálékokat, amelyek gyulladást keltenek az agyban és a testben. Milyen ételek tartoznak ebbe a kategóriába? Többek között a sült ételek, a feldolgozott hústermékek és a feldolgozott élelmiszerek, az alkohol, a finomított szénhidrátok, a mesterséges édesítőszerek, a finomított növényi olajok.

A gyulladáscsökkentő étrend azonban nemcsak megtámogatja az agy egészségét, hanem még növelheti is az agy térfogatát és a szürkeállományt. Milyen táplálékokkal csökkenthető és előzhető meg a szervezetben és az agyban a gyulladás? Omega-3 zsírsavakkal, zöld leveles zöldségekkel, zellerrel, céklával, brokkolival, áfonyával, ananásszal, csontlevessel, dióval, chiamaggal, lenmaggal, kurkumával, gyömbérrel, körömvirággal, bíbor kasvirággal, korianderrel, kamillával, szent bazsalikommal, édesgyökérrel, oregánóval, petrezselyemmel, rozmaringgal, zsályával, fodormentával, almaecettel.

A gyulladáscsökkentő étrend mellett számos más mód is van arra, hogy a szervezetünkben csökkentsük a gyulladási szintet. Például ilyen lehetőség a jóga, a meditáció, a rendszeres sport, a harmonikus házastársi kapcsolat.

Olyan ételeket is fogyaszthatunk, amelyek nemcsak gyulladást csökkentenek, de az agy egészségének is rendkívül jót tesznek. Ilyen táplálék például a halolaj, a tojás, a ginszeng, a Gingko biloba, az adaptogén gyógynövények.

A gyulladáscsökkentő étrend ételei nagyon széles skálán mozognak. Most ezek közül sorolunk fel néhányat.

A magas kakaótartalmú étcsokoládé nemcsak nagyon finom, de gazdag forrása a polifenoloknak és a katekineknek. Nemcsak szívbarát táplálékról van szó, de nagyon eredményes a bélgyulladás tüneteinek csillapításában is. A halak rendszeres fogyasztása például a gyulladás kulcsfontosságú markerének, a CRP-nek, a C-reaktív fehérjének a csökkenésével jár.

A bogyós gyümölcsök segítenek leküzdeni az oxidációnak nevezett mindennapi folyamat káros hatásait, amely gyulladáshoz vezethet. A bogyós gyümölcsök C-vitaminban bővelkednek, ami önmagában is segít a gyulladás csökkentésében.

A dió és a dióolaj polifenol vegyületeket tartalmaz. Ilyen például az ellagsav, amely javítja az idegek üzenetküldési képességét. E-vitaminban és folátban is bővelkednek, amelyek memóriajavító tulajdonságokkal rendelkeznek.

A kurkuma hatóanyaga a kurkumin, amely enyhíti a számos krónikus állapothoz kapcsolódó gyulladást, valamint a mindennapi sérüléseket, beleértve a testmozgás által kiváltott izomfájdalmat.

A pisztácia más diófélékhez hasonlítva alacsonyabb zsír- és kalóriatartalommal rendelkezik, és gazdag fitoszterolokban, olyan gyulladáscsökkentő vegyületekben, amelyek támogatják a szív egészségét.

A gyömbér egy természetes immunitásfokozó, amely zamatos ízével és fűszeres illatával nemcsak kulináris élvezet, hanem az immunrendszer legfőbb támogatója is lehet. Antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatásokkal rendelkezik. Ez a két hatás szinergikusan működik az immunrendszer erősítésében, az oxidatív stressz csökkentésében, a fertőzések elleni küzdelemben.

A fokhagyma allicin nevű vegyülete antimikrobiális és vírusellenes hatásokkal rendelkezik. Serkenti a fehérvérsejtek termelését, amelyek kulcsszerepet játszanak a fertőzések és a kórokozók elleni küzdelemben.

A citrom antioxidáns C-vitaminban bővelkedik, amely immunerősítő hatásokkal bír. A C-vitamin is serkenti a fehérvérsejtek termelését, erősíti a bőr kórokozókkal szembeni védelmét, és erős antioxidánsként működik a szabad gyökök elleni küzdelemben.

Az immunrendszer erősítése érdekében minden reggel fogyasszunk el egy pohár meleg vizet egy kevés citromlével elkeverve. A citromos víz hatásai: immunrendszer erősítése, test méregtelenítése, bőr gyógyítása, pH-szint kiegyensúlyozása, lehelet frissítése, energia növelése, hangulat fokozása.

Nyáron több lehetőségünk van salátakészítésre, főleg ha saját kerttel is rendelkezünk. Most egy gyulladáscsökkentő saláta receptjét közöljük a kedves olvasókkal, de természetesen más hozzávalókat – gyulladáscsökkentő zöldségeket és gyümölcsöket – is felhasználhatunk a saláta készítésekor. Most egy citrusos-dióolajos salátareceptet osztunk meg az olvasókkal.

Citrusos-zelleres-spenótos saláta hozzávalói:

• 3 maréknyi spenót,
• 1 nagyobb zeller,
• 1 biocitrom,
• 1 bionarancs,
• 2 evőkanál dióolaj,
• egy teáskanál méz,
• ízlés szerint só és bors,
• egy maréknyi pisztácia,
• két csipet kurkuma.

Elkészítése:

A spenótot nyersen is fogyaszthatjuk, így most csak annyi a dolgunk, hogy megmossuk, lecsöpögtetjük, és egy salátástálba tesszük. A zellert hámozzuk meg, majd nagyon vékonyan szeleteljük fel. Keverjük a salátához. Spricceljük le a citrom frissen facsart levével. A narancsot hámozzuk meg, magozzuk ki, a narancsgerezdeket vágjuk fel kisebb darabokra, majd adjuk a salátához. A dióolajban keverjük el a mézet, a kurkumát, a sót és a borsot, és ezt forgassuk a salátához. Végezetül szórjuk meg a salátát apróra vagdalt pisztáciával.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük