fbpx

Hogyan segíthet a melatonin az életkorral összefüggő krónikus betegségek megelőzésében?

Felhőben alszik egy pizsamát viselő fiatal nő.

A kutatók előtt már régóta ismeretes, hogy a melatonin, vagy más néven az „alvási hormon” segít szabályozni a szervezet cirkadiánritmusát. De ez a hormon ezen kívül fontos szerepet tölt be a sejtműködésben és hozzájárul a betegségek megelőzésében is. Ezen kívül segít kijavítani a mitokondriális károkat, lassítja az öregedési folyamatot és az életminőséget is pozitívan befolyásolja.

A mitokondriumok energiát generálnak azáltal, hogy az oxigént és a tápanyagokat energiává alakítják. Azonban az életkor előrehaladtával és a betegségek kialakulásával a számuk csökken és a működésük is romlik. A kutatók azonban úgy találták, hogy a melatoninkiegészítés elősegítheti a fiatalos mitokondriális funkciót.

A mitokondriális diszfunkció hozzájárul az öregedési folyamatok felgyorsulásához és az életkorral összefüggő anyagcserezavarokhoz, például az Alzheimer-kórhoz, a szívbetegséghez, a cukorbetegséghez és az elhízáshoz.

A melatonin segítséget nyújthat az Alzheimer-kór megelőzésében és kezelésében. Állatkísérletek bizonyítják, hogy a melatonin visszaállíthatja az elveszett memóriát. A melatonin egy természetes antioxidánsként funkcionálhat és még az oxidatív stressz csökkentésében is szerepet játszhat. A melatonin védelmet jelenthet az agysejtek számára.

A kutatók más vizsgálatoknak is alávetették ezt a hormont, vagyis a melatonint. Megállapították, hogy a melatonin a kemoterápia toxikus mellékhatásait is csökkenteni tudja.

Manapság sok nő kénytelen szembenézni a gyilkos kórral, vagyis a mellrákkal. A kutatók úgy vélik, hogy a melatonin a mellrák megelőzésében is szerepet játszhat.

Ez a vegyület a szívinfarktust követően is védelmet nyújt a szívizom számára, de a zsírmájbetegséget is enyhíteni tudja és javítja az izomsejtek működését a belekben.

A melatonin javasolható továbbá az álmatlanságban szenvedőknek, de néhány kutatás során szorongás kezelésére is alkalmazták és ekkor is nagyon jól szerepelt.

A szervezet normál esetben 0,3 mg melatonint termel naponta. Jó melatoninforrásnak számít a banán, a cékla, az uborka és a paradicsom is.

A kutatások tehát arról számoltak be, hogy a melatonin nemcsak az egészséget védi, hanem akár az életet is meghosszabbíthatja.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük