fbpx

Idősebb korban edzeni? Miért ne!

Középkorú házaspár az erdőben sétál, kezükben túrabot.

Soha nem késő életmódot váltani, akár még 60 évesen is elkezdhetünk tornázni és átállni az egészséges táplálkozásra. Persze ebben a korban már sokkal körültekintőbbnek kell lennünk, de egyáltalán nem rossz ötlet, ha valaki ennyi évesen, vagy még idősebb korban szeretne egy új életformát kialakítani. Mutatjuk is, mire ügyeljen, ha ezen gondolkodik.

Fontos, hogy amennyiben valamilyen betegséggel küzd vagy gyógyszereket szed, életmódváltás előtt mindenképpen konzultáljon kezelőorvosával, és mindig vegye figyelembe a szedett gyógyszerek és a fogyasztani kívánt gyógynövények kölcsönhatásait. Ha gyógyszer mellett étrend-kiegészítőt is használna, kérdezzen meg szakorvost, gyógyszerészt, hogy alkalmazhatók-e együtt.

Sportolni lehet, de csak bemelegítést követően. Természetesen ez mindenkinek javasolható, de idősebb korban még inkább ajánlott. Elengedhetetlen az alapos bemelegítés, bármilyen mozgásformáról is legyen szó, mert az izmok “bejáratása” csökkenti az esetleges sérülések kialakulásának kockázatát. Hasonlóképpen fontos az edzés utáni nyújtás is.

Döntsön a reggeli edzés mellett! A mozgás bármilyen napszakban hasznos, mégis ha csak tehetjük, tornázzunk a kora reggeli órákban, hiszen ez az egész napunkat meghatározhatja. A reggeli edzés során ugyanis úgynevezett boldogsághormonok szabadulnak fel a szervezetünkben, és ettől egész nap jókedvünk lehet. Márpedig, ha jó a hangulatunk reggel, sokkal tevékenyebbek, aktívabbak lehetünk a nap további részében.

Egy kis izomláz még nem a világ vége, annál nagyobb a baj viszont, ha egy-egy edzést követően alig tudunk lábra állni. Míg az előbbi azt jelzi, hogy hasznos és eredményes lesz az edzésprogramunk, addig az utóbbi arra enged következtetni, hogy valamit nem jól csinálunk, és sérüléssel kell szembenéznünk.

Az időskori edzés nem olyan, mint fiatalabb korunkban, hiszen ilyenkor már figyelembe kell vennünk a korlátainkat. Éppen ezért nem kell feltétlenül keményen edzeni, hanem inkább a rendszerességen és az aktivitáson van a hangsúly. Már napi félórás mozgással is nagyon sokat tehetünk az egészségünkért. Ez lehet akár lépcsőzés, kutyasétáltatás, gyaloglás, azaz nem kell komoly, megerőltető mozgásformákra gondolni, amikor edzésről beszélünk.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük