fbpx

Járjon gyalog dolgozni!

Öltönyös férfi laptoptáskával a kezében gyalogosan munkába igyekszik.

Aki gyalog vagy kerékpárral jár dolgozni, az boldogabb azoknál a munkavállalóknál, akik naponta autóval közlekednek a munkahelyükre. A tömegközlekedés igénybevétele is elégedettebbé és egészségesebbé teszi az embereket. Erre az eredményre jutott egy közel 18.000 felnőtt résztvevővel végzett brit tanulmány. A tudósok hangsúlyozzák, hogy a hosszú autózások különösen rossz hatásúak a lelki és testi egészségre.

A gyaloglás és a biciklizés egészségessé és teljesítőképessé tesz

A gyalog vagy biciklivel munkába járóknak 40%-kal alacsonyabb a kockázatuk a cukorbetegség kialakulására, mint másoknak. A magas vérnyomás veszélye is szignifikánsan csökken. Ez derült ki egy 2013-as londoni tudományos vizsgálatból. Ráadásul az ülő tevékenység mellett végzett rendszeres mozgás óvja az ereket. De nem csak fizikailag profitálhatnak a dolgozók a mérsékelt testmozgásból. A munkahelyen rendelkezésre álló mozgáslehetőség (pl. futópad) nemcsak a testi egészséget növeli, hanem javítja a teljesítőképességet és az általános közérzetet. Azok a dolgozók, akik munkaidejükben futópadot használhattak, elégedettebbek voltak a munkájukkal, motiváltabbak és a stresszel szemben ellenállóbbak voltak.

A munkába gyaloglás jót tesz a testnek és léleknek

A brit kutatók több mint 18 éven keresztül gyűjtött adatokat elemeztek, amelyek 18.000 18-65 éves felnőttől származtak. A tudósok többek között részletes információkat kaptak a tesztszemélyek pszichés állapotáról. Az értéktelenség érzése, a szomorúság, az alvásproblémák csak néhány tényező azok közül, melyeket a kutatók elemzése tartalmazott.

Az autózás károsítja az egészséget

A kutatócsoport azokra az emberekre koncentrált vizsgálata során, akik legalább egyszer egyik közlekedési módszerről egy másikra váltottak. Csak így lehetett az egyes közlekedési módszereket egymással összehasonlítani. A résztvevők közül azok voltak a legboldogabbak, akik már nem autóval jártak a munkahelyükre, hanem helyette gyalog vagy kerékpárral jutottak el oda. Ráadásul jobban tudtak koncentrálni és kevésbé érezték magukat stresszesnek – eltekintve attól, hogy a mozgás természetesen jót tesz a testi egészségnek is.

A tömegközlekedés jobb, mint az autó

Meglepte a tudósokat, hogy még a buszozás vagy a vonatozás is boldogabbá tette a tesztszemélyeket, mint az autózás. A vonat késése és a túlzsúfolt fülkék úgy tűnik kevésbé stresszesek, mintha magunknak kellene vezetni. A tömegközlekedés időt ad az embernek arra, hogy lazítson, olvasson vagy társas kapcsolatokat ápoljon. Ha tehát az autó helyett gyakran választjuk a buszt, vonatot, kerékpárt vagy a gyaloglást, nemcsak testünknek, hanem lelkünknek is jót teszünk.

1 hozzászólás

  1. Ez valóban így van, én sem váltom ki a bérletet soha, így 6 km minimum a napi kvantum.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük