fbpx

Meghűlésre, influenzára jó lehet a kínai csillagánizsból készült tea

Kínai csillagánizsból készült tea citromszeletekkel egy barna csuporban, mellette fahéjrudak, dió és mogyoró.

A kínai csillagánizs (Illicium verum), mint ahogyan a neve is mutatja, Kínában őshonos. Nevét csillaghoz hasonló alakjáról kapta. Érdekes, hogy Kínában az emberek elsősorban fűszernövényként alkalmazták a régebbi korokban, vagyis elsősorban likőröket és különféle édességeket ízesítettek vele. Pedig a kínai csillagánizs hatóanyagai miatt – cserzőanyagok, flavonoidok, zsíros olaj és illóolaj – remekül oldja a görcsöket, javítja az étvágyat és erősíti a gyomrot, sőt még köptető hatással is rendelkezik. A kínai csillagánizst népiesen kínai ánizsnak vagy csillagos ánizsnak is nevezik.

A kínai csillagánizst ma már jóval sokoldalúbban használják fel, mint néhány száz évvel ezelőtt. Ma már a gyógyszeripar, a kozmetikai ipar és az élelmiszeripar is előszeretettel használja különleges, aromás, fűszeres illata és íze miatt. Adagolják likőrökhöz, borokhoz, alkoholos italokhoz, de édességeket és süteményeket, illetve fogkrémeket és gyógyszerkészítményeket is ízesítenek vele.

A csillagánizst görcsoldó hatása miatt lehet alkalmazni emésztési panaszoknál. Serkenti az emésztést, javítja az étvágyat, de hatékony puffadás, illetve gyomor- és bélbántalmaknál is. Epepanaszok ellen is be lehet vetni, de nagyszerű köptetőként, nyákoldóként is. Oldja a hurutot és még a vért is tisztítja.

A kínai csillagánizs magjaiból illóolaj is készül, amely szintén nyákoldó és köptető tulajdonságokkal bír, de a görcsöket is hatékonyan oldja.

Télen gyakran szenvedünk megfázástól vagy éppen influenzától. A kínai csillagánizs segít megelőzni és kezelni ezeket a betegségeket. Forraljon fel két deciliternyi vizet, majd öntse azt egy csészébe, amelybe előzőleg tett egy teáskanálnyi fekete teát és egy darab apró darabokra tört csillagánizst. Körülbelül tíz perc múlva szűrje le a csésze tartalmát. Adjon hozzá ízlés szerint mézet és frissen facsart citromlevet. Ha betegségmegelőzés a célja, akkor napi egy csészével kortyolgasson ebből a kellemes ízű teából, viszont ha influenzást lett vagy a meghűlés kellemetlen tüneteit vélte felfedezni magán, akár napi 3-4 csészével is elfogyaszthat belőle.

A kínai csillagánizzsal kapcsolatban ugyan nagyon kevés humán vizsgálatot végeztek, viszont bebizonyosodott, hogy a gyógynövény, illetve fűszernövény nem okoz semmilyen mellékhatást és kellemetlen tünetet. Ellentétben a japán csillagánizzsal, amely mérgező hatással rendelkezik.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük