fbpx

Mivel számoljunk a menopauza idején és mit tegyünk ellene? – 2. rész

Orvosi rendelőben az asztalnál ülve doktornő egy röntgenfelvételt tartva a kezében magyaráz a középkorú női páciensének.

A menopauza szakaszában sok kellemetlen tünettel kell számolnunk. Szakemberek szerint erre a szakaszra már jó időben fel kell készülni, azaz a menopauza előtti években életmódot kell váltanunk, mert így sokkal kisebb lesz az esélye, hogy komoly és nagyon kellemetlen tünetektől kell majd szenvednünk. Mutatjuk is, hogy milyen tünetek és változások adódhatnak a menopauza szakaszában és mit is tegyünk ezen testi és lelki változások ellen.

A menopauza szakaszában tehát az ösztrogén női nemi hormon jelentős csökkenést mutat, és ez azt eredményezi, hogy a koleszterinszint megemelkedik. Ezzel vigyázni kell, ugyanis az emelkedett LDL-koleszterin-szint az egyik rizikófaktora a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának.

Egyes gyógynövények és kiegészítők sokat segíthetnek a magas koleszterinszint csökkenésében, a szintjének optimalizálásában. A szója és a vörös here nemcsak az LDL-koleszterin-szint, hanem az összkoleszterinszint csökkentésében is aktívan részt vesz. Mindkettő fitoösztrogénben gazdag, azonban azok, akik hormonfüggő daganatban szenvednek, vagy tartaniuk kell ilyen daganat kialakulásától, kerüljék a fitoösztrogén-tartalmú készítményeket. Hiába nem „igazi” hormonokról van szó, de ösztönzik a hormontermelést, így valakinek jót tesznek ezek gyógynövények, másoknál még gondokat is okozhatnak.

Ha ilyen gyógynövényeket nem is fogyaszthatunk, még mindig ott van például a teljes kiőrlésű zab, amely szintén eredményesen csökkenti az LDL-koleszterin-szintet. Illetve ilyenkor érdemes arra törekedni, hogy megemelkedjen a jó, azaz a HDL-koleszterin-szint, ugyanis ennek emelkedett értéke szintén csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatait.

A menopauza időszakában nagy figyelmet szükséges fordítani a csontok egészségére is, hiszen sok nő ebben az életszakaszban szembesül a csontritkulással is. A D-vitamin segít a kalcium felszívódásában, amely ásványi anyag aktívan hozzájárul a megfelelő csontképződéshez. A kalcium hiánya a csontok elvékonyodását okozhatja. K-vitaminra is nagy szükség van, hiszen aktívan részt vesz a csontok anyagcseréjében.

A menopauza időszakában sokan számolnak be hüvelyi változásokról, vizelettartási problémákról és szexuális örömtelenségről. Azonban ezeket sem kell annyiban hagyni, mivel nagyon megkeseríthetik az egyén életét és a házasságra is rányomja a bélyegét, ha nem teszünk semmit ezek ellen. Az E-vitamin és a lenmagolaj a hüvelyi tünetekre hozhat enyhülést, a szexuális vágy csökkenése ellen pedig az afrodiziákumok nyújthatnak hathatós segítséget.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük