fbpx

Étvágytalanságra és emésztési zavarokra orvosi pemetefű

Orvosi pemetefű fehér virágai a szőrös levelek tövében.

Az orvosi pemetefű elsősorban Közép- és Dél-Európában található meg, és az ajakosak családjába tartozik. 40-60 cm magas növény fehér virágokkal, amelyek a szőrös levelek tövében ülnek. A gyógyászatban főként a föld feletti részeit használják, amelyeket virágzási időben gyűjtenek be, és aztán megszárítanak, de a frissen kipréselt levet is hasznosítják.

Ez a növény többek között néhány illóolajat és keserűanyagokat tartalmaz, amelyek közül a marrubiin étvágyfokozó és anyagcserét serkentő hatással rendelkezik. Ezért az orvosi pemetefűt étvágynövelőként vagy teltségérzetnél és felfúvódásnál is alkalmazzák. Bár a hatékonyság tudományosan még nem alátámasztott, a szakértők abból indulnak ki, hogy a tartalmazott keserűanyagok a gyomorsavra és az epére serkentő hatással vannak. Ezért a növényt különféle gyomorkeserű italok, borok vagy köhögés elleni cukorkák előállítására is használják, de gyakran szolgál az epe és a máj működésére ható teák vagy gyomor- és bélpanaszok elleni gyógyszerek alapanyagául. A homeopátiában az orvosi pemetefűt a légutak gyulladásos megbetegedéseinek kezelésére alkalmazzák, mivel gyulladáscsökkentő hatása van a légutakban, valamint köptető és nyákoldó tulajdonsága is ismert, így köhögésnél is bevethető.

Ha tehát nincs étvágyunk, vagy gyakran szenvedünk teltségérzettől az étkezések után, akkor magunk is készíthetünk teát orvosi pemetefűből. Ehhez másfél teáskanál szárított növényre és 150 ml vízre van szükségünk. A gyógynövényt felöntjük a forró vízzel, és kb. 5-10 perc múlva leszűrjük. Naponta háromszor fogyaszthatunk étkezések előtt és után ebből a teából, hogy fokozzuk étvágyunkat, illetve kezeljük teltségérzetünket.

Vigyázzunk az adagolással, és legyünk óvatosak, ha meglévő szívbetegségben szenvedünk, mert néhány vizsgálat megerősítette a gyanút, hogy ez a növény túl magas adagolásban, illetve túl hosszú alkalmazásban szívritmuszavarokhoz vezethet.

  1. Gyárfásné Bartus Rózsa

    A boltokban kapható Gyógypemetefű cukorka valóban segit a légutak gyulladásos betegségén köptető és nyákoldó. Mamámat /93/ ez tartja karban csak ezt a cukorkát fogyasztja. Ajánlom. /Ez a táskában is elfér./

  2. Pingback: Egy béltisztítással sok betegség előzhető meg | Gyógyszer Nélkül

  3. Pingback: Gyógynövényteák az egészség támogatására | Gyógyszer Nélkül

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük