fbpx

Illesszünk keserű gyógynövényeket az étrendünkbe, ha emésztési problémáink vannak

Rusztikus faasztalon egy csokor rukkola.

Nagyon sokféle emésztési zavar létezik. Ezek közül az egyik a savas reflux, amely betegség több millió embert érint világszerte. Azonban a keserű gyógynövények nagy hasznunkra lehetnek nemcsak a savasreflux-betegség megszüntetésében, tüneteinek csökkentésében, hanem más jellegű emésztési zavarok természetes kezelésében is.

A gyógynövényszakértők már évszázadok óta használják a keserű gyógynövényeket nemcsak az emésztőrendszer egészségének fenntartására, hanem az energia fokozására és a test méregtelenítésére is.

Ezeket a gyógynövényeket használhatjuk a candida gomba elszaporodása ellen, illetve pajzsmirigyproblémák esetén, de akkor is nagyon hasznosak lehetnek, ha valamilyen gyulladás alakult ki a szervezetünkben, és ez allergiát vagy ekcémát okoz.

A keserű gyógynövények úgynevezett keserű vegyületeket tartalmaznak, amelyek antibakteriális, gombaellenes, antiszeptikus és rákellenes hatásokkal is rendelkeznek.

Ezek a gyógynövények már akkor kifejtik a hatásukat, amikor a szájüregbe kerülnek, azaz érintkeznek a nyelvünkkel. Először is felszabadul a gasztrin, egy olyan hormon, amely stimulálja a májat, az epehólyagot, a gyomrot, a hasnyálmirigyet és a beleket. Voltaképpen ez a gasztrin nem hagyja ezeket a szerveket ellustulni, hanem mozgásra készteti azokat, és ezzel megkezdődik az emésztés folyamata.

A keserű ízek a nyál termelődését is fokozzák, ami a gyomorsav felszabadulását segíti elő, ez pedig nélkülözhetetlen a zsírok és a fehérjék lebontásához.

A keserű gyógynövények például a fehérjét emésztő enzimek, a pepszinek felszabadulását is segítik, ez a hatás pedig elősegíti, hogy epesav szabaduljon fel a májból. Az epe nemcsak a zsírok lebontásáért felelős, hanem a zsírban oldódó vitaminok felszívódásáért is. Ilyen zsírban oldódó vitamin az A-vitamin, az E-vitamin, a D-vitamin és a K-vitamin is.

A keserű gyógynövények a hasnyálmirigyre is rendkívül pozitívan hatnak, hiszen megkönnyítik a tápanyagok lebontását és felszívódását, és ezzel megakadályozzák a puffadás és a fokozott gázképződés kialakulását.

A keserű gyógynövények a hasnyálmirigyet is stimulálják, mégpedig az inzulin előállítására és a vércukorszint szabályozására is.

Ezek a gyógynövények az elfogyasztott táplálék mozgását is megkönnyítik a belekben, illetve megállítják a bélfalak károsodását is.

A bél egészségét javíthatjuk a következő keserű gyógynövényekkel: endívia saláta, vízitorma, mustárzöld vagy éppen cikória. A keresztesvirágú zöldségek is nagyon hasznosak lehetnek, hiszen ezek a zöldségek is tartalmaznak úgynevezett keserű vegyületeket.

1 hozzászólás

  1. Szuhay Péter

    Egy félig elfeledett keserű gyógynövény a katángkóró. Egyes gyógynövénykönyvekben benne van, másokból kihagyták. Nagyanyám szerette. Még talán most, szeptember vége felé is gyűjthető, igazi gyomnövény.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük