fbpx

4 értékes táplálék COPD esetén

Egy asztalon bogyós gyümölcsökkel díszített sütemények, szeder, fekete áfonya, eper és mentalevelek.

A COPD nem más, mint krónikus obstruktív tüdőbetegség. Világszerte nagyon sokan szenvednek ebben a légzőszervi megbetegedésben, számukra muszáj különféle gyógyszereket szedni, melyek segítenek a tünetek csökkentésében. Szerencsére azonban számos természetes gyógymód is létezik, és az egészséges táplálékok között is akadnak olyanok, melyek nemcsak enyhítik a tüneteket, hanem javíthatják is a tüdő működését.

A COPD kialakulásában két fontos tényező is szerepet játszik. Az egyik a krónikus gyulladás, másik pedig az oxidatív stressz. Jellemzően a tüdőben lévő apró léghólyagocskák károsodnak, ami azért probléma, mert ezek teszik lehetővé az oxigéncserét. De komoly gondot jelent a krónikus hörghurut is, amely a gyulladt légutak miatt jön létre. Sajnos idővel a légutak is szűkülnek a folyamatos irritáció és gyulladás miatt, így még súlyosabbá válhat a COPD.

A tünetek a következők lehetnek: légszomj, köhögés, zihálás és a köpet megjelenése. A COPD kialakulásában elsődlegesen a dohányzás játszik kiemelkedő szerepet, de azoknál is előfordulhat, akik a munkájuk révén – vagy ilyen helyen élnek – légszennyezésnek vannak kitéve, illetve valamilyen irritáló anyaggal kerülnek kontaktba.

A cikkben 4 olyan tápanyagot mutatunk be, melyek jelentősen enyhíthetik a COPD tüneteit. A glutation nemcsak az immunrendszer fellendítésében vesz aktívan részt, hanem a környezetből származó mérgező anyagok semlegesítésében is szerepet vállal. Mivel kitűnő antioxidáns, jelentősen enyhíteni tudja a COPD tüneteit.

A másik fontos tápanyag a koenzim-Q10, amely hozzájárulhat a légutak simaizom sejtkárosodásának visszafordításához. Tehát a már kialakult betegséget esetenként vissza is fordíthatja. Ez a tápanyag nagy mennyiségben megtalálható a halakban, a baromfihúsban és a brokkoliban is.

Egyes vitaminoknak és ásványi anyagoknak is fontos szerepe van a betegség tüneteinek csökkentésében. A cink például pozitívan hat a légzőrendszer sejtjeire, vagyis támogatja azok megfelelő működését. A cinkhiány ráadásul elősegíti a COPD kialakulását. Érdemes tehát rendszeressé tenni az étrendben az osztrigát és a tökmagot is, hiszen ezek gazdag forrásai a cinknek.

A halolaj is nagyon hasznos a szervezetünk számára, főként ha ebben a betegségben szenvedünk. A halolaj az EPA és a DHA zsírsavaknak köszönhetően csökkenti a gyulladást, de a légszomjat is enyhíti. A flavonoidok, mint például a resveratrol fogyasztása is javasolt, hiszen antioxidánsként nemcsak a szabad gyökök ellen hatásos, de a gyulladáscsökkentő ereje is kiemelkedő.

 

 

1 hozzászólás

  1. Kiss Zsuzsa

    Én soha életembn NEM dohányoztam 1989 óa mióta meghalt a férjem, nem szokott
    a jelenlétemben cigarettázni, még is ezt az u.n. COPD betegséget kaptam. 2018 évben jött elő ez a betegség, addig ilyen problémáim nem voltak.Mostmár ott tartok, hogy 100 m után már meg kell állnom, mert nem kapok levegőt.Két féle gyógyszert kaptam egyiket reggel kell kell “beszippantanom” a másikat este.Az a kérdésem, hogy ez a betegség örökölhetö-e??? Most nem rólam van szó van 2 felnőtt gyerekem, van 1 fiú unokám 39 éves ő se dohányzott soha, és van 3 dédunokám.Vajon ezek beörökölhetik??

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük