fbpx

4 gyógynövény, amely elűzi a nyugtalanságot

Gyógynövényekből készült friss tea üvegkancsóban az asztalon.

Mai rohanó, teljesítményorientált világunkban sokan érezhetnek nyugtalanságot, szorongást, idegi feszültséget, fokozott aggódást, de az sem ritka, hogy az örökös megfelelési kényszer alvászavarokat vagy rossz hangulatot idéz elő. Nem feltétlenül kell ilyen esetekben gyógyszerekhez folyamodni, sok gyógynövény is képes arra, hogy elűzze a depressziós hangulatot, és kedélyállapotunk ismét visszaálljon a régi kerékvágásba. Ilyen gyógynövények például a macskagyökér, a közönséges orbáncfű, a muskotályzsálya és a komló.

Az orvosi macskagyökér (Valeriana officinalis) élőhelye Európa és Nyugat-Ázsia. A gyógynövénynek vaskos gyökere, rózsaszínű és fehér bogas virágai vannak, mely virágokat májustól júliusig bontogatja. Magyar nevének magyarázata, hogy a növény barna gyökértörzse olyan erős illattal rendelkezik, hogy hozzádörgölőzve a macskák izgalomba jönnek, kábulatba esnek. Mivel a macskák gyakran csemegéznek is a gyógynövény gyökeréből, rendszerint függővé is válnak. A gyógyászatban a valerénsavat tartalmazó gyökerét használják fel. Az orvosi macskagyökeret már évszázadok óta ismerik mint hatékony altatószert, de a stresszes ember nyugtatójaként is bevált csodaszer. Belsőleg csillapítja a fejfájást, az izomgörcsöt, a bélirritációt és az idegességet. Külsőleg pedig ekcéma, seb és fekély ellen tesz jó szolgálatot. A macskagyökérteát nyugtalanság és alvászavarok esetén elalvás előtt érdemes fogyasztani. Egy teáskanál macskagyökeret forrázzon le 2 dl forró vízzel. Hagyja állni egy negyed órán át, majd szűrje le.

A közönséges orbáncfű (Hypericum perforatum) felelhető Európában, Ázsiában és Észak-Afrikában is. Az orbáncfűfélék családjába tartozik, aranysárga virágai a hajtások végén bogernyőben állnak, szirmain pedig mirigypontok találhatók. Népiesen lyukaslevelű fűnek is nevezik. A növény illóolajat, flavonoidokat, hipericinszármazékokat és tannint tartalmaz. Az orbáncfű kiválóan orvosolja az idegességet, a depressziót, de hangulatjavítóként is hatásos lehet. A forrázással készített gyógyteából egy csészényit álmatlanság, depresszió és idegi eredetű panaszok esetén ajánlatos kortyolgatni. Egyhuzamban csak hat héten keresztül lehet inni, ezután a fogyasztását ugyanennyi ideig szüneteltetni szükséges.

A muskotályzsálya (Salvia sclarea) Európa mediterrán régióiban és Észak-Afrikában őshonos. Rózsaszínes-lilás virágai főként júniusban és júliusban pompáznak, levelei tojásdad alakúak, molyhosak és redőkkel ellátottak. A növény akár a méteres magasságot is elérheti. A gyógynövény virágaiból édeskés, kellemes aromájú illóolajat nyernek ki, melyet leginkább stresszoldásra ajánlanak. Fürdővízbe csepegtetve az olaj segít az idegesség és a nyugtalanság megszüntetésében is.

A komló (Humulus lupulus) egy vad, évelő, kétlaki növény, amely főleg folyóvizek partján, liget- és láperdőkben szeret éldegélni. Hazája Dél- és Közép-Európa, Délkelet-Ázsia és Észak-Amerika. A kenderfélék családjába tartozik ez a más növényekre felkúszó kétlaki növény, mely júniusban és júliusban virágzik, termése pedig szeptembertől érik. Gyógyászati célra a zöld termésfüzéreit, vagyis a komlótobozt használják fel. A gyógynövény illóolajat, cseranyagokat, komló keserűanyagokat, metilbutenolt és flavonoidokat tartalmaz. A komló nagyon jó nyugtalanságra és álmatlanságra egyaránt. Gyakran alkalmazzák a macskagyökérrel együtt. Amennyiben elkerüli az álom, fogyasszon komlóteát. 2 dl vízzel forrázzon le két teáskanálnyi szárított komlót, hagyja állni 15 percig, szűrje le, majd fogyassza mézzel. A komlóval tömött illatzsák is nyugtató hatással bír. Kis zsákocskába tegyen 2-3 maréknyi komlót, kötözze be a zsák száját egy szalaggal, majd helyezze a párnája alá. Garantált lesz az éjszakai, nyugodt pihenése.

  1. bartalis zsuzsanna

    Tisztelt doktor úr! Hallucinációra van-e valamilyen
    gyógynövényes természetes megoldás,,?

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük