fbpx

A halláskárosodás még az agy egészségét is veszélyezteti?

Idős szemüveges szakállas férfi fülelve az egyik füle mögé tartja a tenyerét.

A hallásnak sok mindenben szerepe van. Ha rendben van a hallásunk, igazából nem is foglalkozunk vele, de ha gondok vannak a szavak és mondatok megértésével, az alaposan rányomja a bélyegét a kommunikációra is.

A fülnek igencsak nagy szerepe van a hang észlelésében, az agyunk pedig felelős a hang feldolgozásáért. Ezért is elengedhetetlen, hogy mindkét szervünk ép és egészséges legyen.

Nagyon sok tudományos kutatás folyt azzal kapcsolatban, hogy milyen kapcsolat van az életkorral összefüggő halláskárosodás, illetve a megismerés között, amely nem más, mint az agy egyik kiemelt funkciója.

Napvilágot látott egy olyan elmélet, hogy a halláskárosodás jelentősen lerontja az agy feldolgozási képességét, ily módon kognitív hanyatlás is kialakulhat. Egy másik tanulmány pedig éppen az ellenkezőjét állította, azaz a hanyatló kognitív funkciók vannak hatással a hallásra.

Egy kutatásba több ezer embert vontak be, akiket hallás- és kognitív teszteknek vetettek alá. A vizsgálat eredményei azt mutatták, hogy az 50 éves vagy annál idősebb emberek esetében jóval magasabb volt azoknak a személyeknek az aránya, akik a kognitív teszteken nem éppen jól teljesítettek. Ezek az emberek még nem érték el a halláskárosodás olyan mértékét, ami ebben az életkorban már jellemző szokott lenni. Azaz ezzel a kutatással nem az bizonyosodott be, hogy a halláskárosodás okozza a romló megismerést, a kognitív hanyatlást, hanem éppen ellenkezőleg.

Egy másik kutatásban pedig, ahol tízezer főt vizsgáltak, éppen ennek az ellenkezője igazolódott be. Azaz azok a személyek, akik halláskárosodásban szenvedtek, sokkal rosszabbul teljesítettek a kognitív teszteken.

Mindenesetre akármelyik feltevés is igaz, nem érdemes figyelmen kívül hagyni a halláskárosodást. Lehet, hogy valóban hatással van a hallás romlása az agy működésére. De ha ez az állítás nem is állja meg a helyét, az bizonyos, hogy a nagyfokú halláscsökkenés nagyon negatívan hat a társas kapcsolatokra. Ez csökkenti a szocializációt is, hiszen aki nem hall rendesen, már nem szeret másokkal találkozni, mivel a társas érintkezés egyik formája, a kommunikáció jelent számára gondot. A hallókészüléket pedig nem kell szégyellni, hiszen nagyon sokat segít a társas interakciók fenntartásában.

  1. Szuhay Péter

    Azt hiszem további vizsgálódás indokolt. Szét kellene választani, hogy a halláskárosodás egyszerű mechanikai, kényesebb szenzoros vagy tisztán idegi. Az elsőre példa a hallócsontok elváltozása, a másodikra a csiga szőrsejtjeinek pusztulása a sokáig elviselt nagy zajtól, a harmadik a hallóidegnek vagy az agyban levő folytatásának valamilyen baja. Legyünk büszkék Békésy Györgyre aki a hallás mechanizmusának feltárásáért, itthon végzett munkájáért postamérnökként Nobel díjat kapott!

      1. Varga Imre

        Varga Imre 8. éve fülcsengésem van,de csak vizsgálat amely különböző frekvencián bugott a füleinbe külön, külön megálapították hallákárosodásom van.
        Mivel csak ebből állt a vizsgálatom, szerintem kovidos volt az orvosom.
        22-24 tablettát szedem szerintem valamely kombinációja, hatásai lehetnek.

  2. Sajnos nagyon okos megállapításokat lehet olvasni ,csak éppen a halláskárosodást nem tudjuk meggyógyítani.Szerintem inkább azt kellene kutatni,hogy miként lehet a halláskárosodást meggyógyítani,vagy egyáltalán lassítani a hallás csökkenését!Sajnos a tudomány ebben a kérdésben nem áll a helyzet magaslatán,mert magáról az agyról sem tudunk sokat.Szerintem a hallás károsodását az idegrendszeri problémák okozzák,tehát a hallássérültek esetében azt kellene vizsgálni ,érte -e őket valamilyen idegrendszeri trauma.Olyan idegrendszeri probléma lehet,amely a hallóidegek bénulását tönkretételét okozza.Köztudott,hogy idősebb korban kevésbé lesz az ember alkalmazkodó,minden dologban nagyobb problémát lát.Ezt nyilvánvaló,hogy az idegrendszer gyengülése váltja ki.Valakinek talán a hallóidegei a leggyengébbek és így jelentkezik korral egyre inkább a hallásgyengülés.Egyébként minden betegség idegrendszer függő,talán még a fertőző betegségeknél is így van..Miért is van az a mondás?A félelem vonza a félelem tárgyát:

    1. Pozsár Zoltán

      Tisztelt Sándor !
      Nekem 25-éves korom óta van hallóideg sorvadás !
      Lehet anno a Disco is közrejátszott, de egyetértek azzal is, hogy valami idegrendszeri traumától is lehet halláskárosodás !
      Sajnos 25-éves koromba egy munkafelvételen az üzemorvosi hallásvizsgálaton derült ki, akkor még nem lehetett úgy érzékelni, de az Audiológiai vizsgálat kidobta !
      Üzemorvos ajánlotta, hogy kerüljem a zajos munkahelyet, hát nem igazán sikerült, 12-évet targoncáztam és elktromosbékáztam, amit nem szabadott volna !
      Az udóbbi pár évbe füldugóval tudtam csak közlekedni a géppel a raktárba ami veszélyes is volt egyben !
      Műszak végén meg zakatolt, zúgot a fülem !
      Mostmár a hallásom hallásmaradványos vagyis a súlyos halláskárosodás alatt van !
      Hallókészüléket, ha kiveszem nem hallok semmit 😓 !

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük