fbpx

Az ősz csodanövénye, a csipkebogyó

Csipkebogyók egy tálban, mellette csipkebogyók szétszórva egy kék színű asztalon.

A csipkebogyót sokan ismerik, hiszen hazánkban is megterem, egyre többen fogyasztják is, hiszen rengeteg C-vitamint tartalmaz. Voltaképpen a csipkebogyó akkor érik, amikor a legnagyobb szüksége van rá a szervezetünknek, azaz ősz végén, tél elején, amikor megcsípi az első fagy.

A csipkebogyóból készülhet akár szörp vagy lekvár, és természetesen gyógyteát is készíthetünk belőle, amely egy igazi vitaminbomba a szervezetünk számára. Fontos megjegyezni, hogy nem szabad forró vízbe tenni, hiszen akkor elveszíti a vitamintartalmát. Inkább áztassuk 8-10 órán keresztül hideg vízben, majd szűrjük le és fogyaszthatjuk.

A csipkebogyóban nem csupán az antioxidáns C-vitamin található jelentős mennyiségben, hiszen meglehetősen gazdag egyéb antioxidáns vegyületekben is. Nagy volumenben tartalmaz béta-karotint, luteint, zexantint és likopint is. A karotinoidok azért is olyan hasznosak a szervezet számára, mivel csökkentik az érelmeszesedés kialakulásának a kockázatát és mérséklik az erek károsodását.

A csipkebogyó tehát nagyon sok antioxidánst tartalmaz, s mint ilyen, részt vesz az immunrendszer megerősítésében. Azonban nemcsak az immunrendszer védelmét látja el ez a gyógynövény, hanem erőteljes gyulladáscsökkentő és gyulladásgátló hatásáról is ismeretes, ami nagyon hasznos lehet azok számára, akik ízületi gyulladásban szenvednek. Esetükben sajnos nemcsak gyulladás alakul ki a szervezetükben, hanem kisebb-nagyobb fájdalommal is meg kell küzdeniük. A jó hír az, hogy a csipkebogyó nem csupán gyulladást csökkent, hanem nagyon hasznos a fájdalom enyhítésében is.

Amennyiben az ízületi gyulladásban szenvedő betegek naponta, azaz rendszeresen fogyasztják bármilyen formában ezt a gyógynövényt, nemcsak az életminőségük javulhat, hanem a testi funkcióik is, illetve ez a gyógynövény a mozgástartományra is pozitív hatást gyakorolhat.

A csipkebogyó a szívbetegségek kialakulásának a kockázatát is mérsékelheti, mivel csökkenti az LDL-koleszterin szintjét és a szisztolés vérnyomást. Ezzel pedig az olyan betegségek kialakulása csökkenhet, mint például a szívinfarktus vagy a stroke.

A szívbetegsége kialakulását mintegy előrejelzi a CRP magas szintje, ami egy gyulladásjelző marker a szervezetben. Azonban a csipkebogyó minimalizálja a szervezetben a gyulladást, így csökkentve a szívbetegség kialakulásának kockázatát.

 

 

  1. Bulla Mária

    Tudtam hogy teának hidegvízben kell áztatni egész éjjel. DE amikor a lekvárt főzzük belőle akkor forrni kell a finom lekvárnak és csak úgy tölthejük üvegekbe és C -vitamin nem sérül a főzés alatt ? Marad benne valami ? Szeretném tudni mert éppen a napokban készítettem pár üveggel .

    Bulla Mária várom a választ !

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük