fbpx

Egészségesek, de puffadást okoznak – keresztesvirágú zöldségek, fokhagyma, hagyma, hüvelyesek

Fapadlón egy karfiol, egy káposzta, egy brokkoli, fehér tálban sok kelbimbó.

A puffadás nagyon kellemetlen dolog. Ezt csak azok tudják igazán, akik gyakran küzdenek ezzel az emésztési problémával. Míg egyeseknek meg sem kottyan, ha lencsét fogyasztanak vagy káposztát esznek, másoknak igazi kínszenvedés lehet ezeknek az ételeknek az elfogyasztását követő időszak. Mutatjuk is, hogy milyen táplálékok okozhatnak puffadást. Ezek a táplálékok nagyon egészségesek egyébként, így ne iktassuk ki azokat az étrendünkből, azonban figyeljünk a mértékre, amikor fogyasztunk belőlük.

Puffadást okoznak például a következő táplálékok: brokkoli, hüvelyesek, tejtermékek, alma, sós ételek, hagyma, fokhagyma, görögdinnye, búza.

Emellett nyilván olyan táplálékok is léteznek, amelyek nem okoznak puffadást: papaja, banán, csirkehús, halak, sárgarépa, zeller, tök, spárga, uborka, áfonya, ananász, szőlő, édeskömény, gyömbér, borsmenta, kamilla, kurkuma, fahéj.

A kelkáposzta, a brokkoli és a káposzta a keresztesvirágúak családjába tartozó zöldségek, amelyek olyan anyagokat, többek között cukrot is tartalmaznak, amelyek nem emésztődnek meg a gyomorban, hanem a bélbaktériumok kezdik azokat lebontani, ami viszont fokozott bélgázképződést és puffadást okoz. A zöldségek párolása némileg csökkenti a puffadás kialakulását, de nem szünteti azt meg.

Puffadást okoznak még a hüvelyesek is. Amikor ezek a táplálékok a vastagbélbe jutnak, ott a bélbaktériumok elkezdik azokat lebontani, ez pedig szintén fokozza a puffadás kialakulását. Hogyha a hüvelyeseket teljes kiőrlésű gabonával együtt fogyasztjuk, akkor kevésbé puffadunk, és a szervezetünk is könnyedén hozzászokik ezekhez a táplálékokhoz.

Az alma egészséges, hiszen magas a rosttartalma, de mivel fruktózban és szorbitban is gazdag, így a fogyasztása puffadáshoz is vezethet. Azonban ne iktassuk ki az étrendünkből, hiszen csökkenti a légúti problémák és a szívbetegségek kialakulásának kockázatait.

Puffadást okozhatnak még a sós ételek, a hagyma, a fokhagyma, a görögdinnye és a búza is.

Ha puffadunk, akkor fogyasszunk uborkát, ugyanis egy olyan flavonoid antioxidánst, kvercetint tartalmaz, amely csökkenteni tudja a puffadás mértékét.

A gyömbérben egy olyan emésztőenzim található, amely segít az emésztőrendszernek a fehérje lebontásában, elősegíti az étel könnyebb emésztését, valamint csökkenti a gázképződést és a puffadást is.

Gyógynövények közül pedig a borsmentára és a kamillára is számíthatunk, amennyiben puffadás gyötör bennünket. Ezek a gyógynövények ugyanis ellazítják a gyomor- és béltraktus izmait és segítenek eloszlatni a haspuffadást elősegítő gázokat.

1 hozzászólás

  1. Szuhay Péter

    Érdekesség, nem tudom használ-e vagy nem. Nagymamám szódabikarbónát tett főzés előtt a babfőzelékbe, jobban puhult a bab. Én el szoktam felejteni és főzés közben tettem a lébe, látványosan pezsgett. Talán kevésbé fújt fel aztán a főzelék, rég volt, ki kellene próbálni.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük