fbpx

Egy festőnövény, amely gyógynövényként is funkcionál: sáfrányos szeklice

Sáfrányos szeklice (Carthamus tinctorius) virágai egy kis agyagtálban.

A sáfrányos szeklice egy trópusi növény, de hazánkban is megtalálható. Fűszerezhetünk vele ételeket, olaja gyógyító hatásokkal bír, de festőanyagként is használatos. A szeklice amikor virágait bontogatja, narancsszínben pompázik, de a szárítást követően vörösesbarna, vöröses színű lesz. Íze kesernyés, illata pedig nemigen van. Népies elnevezései: parasztsáfrány, parasztok rokkája, bogáncssáfrány, szaflór, festővirág, olajözön, magyar sáfrány, magyar pirosító, vadsáfrány vagy fattyúsáfrány. A növény igen gazdag hatóanyagokban, van benne A-, E-és K-vitamin, palmitinsav, olajsav és linolsav. Az E-vitamin egy olyan antioxidáns, amely szerepet játszik a daganatos megbetegedések kialakulásnak megelőzésében, illetve az egészséges bőr fenntartásában. Ezért bőrápolóként is alkalmazhatjuk.

Gyógyító hatása a magokból kipréselt olajnak van. Hashajtó és fájdalomcsillapító hatásokkal rendelkezik, mérsékli az allergiás reakciókat. Erősíti a szívet, csökkenti a vér koleszterinszintjét és javítja az emésztést. Védelmet nyújt a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel szemben. Erősíti a gyomrot, támogatja a vese és a hólyag kiegyensúlyozott működését, tisztítja az epét és a májat. Az olaj segít az érelmeszesedés megelőzésében, csökkenti a magas vérnyomást, szabályozza a vércukorszintet és segíti az anyagcsere-működést. Hasznos lehet köhögéskor, de tisztítja a tüdőt és a légutakat is. Elősegíti, hogy a szövetekben megfelelő legyen a vérellátás.

Az olajat ételbe is lehet keverni, ebben az esetben elősegíti, hogy a tápanyagok beépüljenek a szövetekbe. A sáfrányos szeklice pozitívan hat az agy és az idegek működésére. Segítséget nyújt a menstruációs ciklus rendezésében és csillapítja a menzesz során fellépő fájdalmas görcsöket, kellemetlen tüneteket. Gyermekeknél hatásos lehet az alkalmazása ágybavizelésnél, idősebb korban pedig a vizelettartási gondokat orvosolja. Az olajat akár külsőleg, akár belsőleg alkalmazzuk, jelentősen csökkenti a gyulladásos folyamatokat. Csillapítja a fájdalmat, nyugtatja az idegeket, jót tesz a testnek, illetve a léleknek, és fokozza a teljesítőképességet.

Fogyasztása nem javasolt várandós és szoptató kismamáknak, gyomorfekélyben szenvedőknek, akik véralvadási gondokkal küszködnek, vagy akik véralvadásgátlót szednek.

A gyógynövényből teát is lehet készíteni, de ízesíthetünk vele leveseket, italokat, süteményeket és köreteket is.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük