fbpx

Emésztési problémáknál segíthet az articsóka

Articsóka virágfeje közelről fotózva, ahol jól látszanak a csészepikkelyek.

Az articsóka egy bogáncsszerű évelő növény. Az első évben csak egyetlen levélrozettát fejleszt, míg a második évben már 1-2 méter magas szára nő virágfejekkel. Zöldségként a virágfejeket használják fel, amelyeket már a virágzás előtt leszednek. Elsősorban húsos virágalapjáért és csészepikkelyeiért kedvelik, a gyógyászatban ellenben a leveleit használják. Mindegy, hogy friss vagy szárított állapotban, mert mindkét forma felhasználásra kerül.

A zöld levelekben és a virágalapban különböző keserűanyagok, savak és más összetevők vannak jelen. Ezeknek pozitív hatást tulajdonítanak az epeképződésre, ezért az articsókát gyakran és szívesen alkalmazzák emésztési problémák esetén. Sokan beszélnek az articsókával kapcsolatban a vérzsír-normalizáló hatásról, ez azonban még nem bizonyított egyértelműen tudományosan.

Az eddigi tapasztalatok alapján mindenesetre már elmondhatjuk, hogy az articsóka vérzsírokra gyakorolt pozitív hatása csak a táplálkozással összefüggő megemelkedett értékeknél érvényesül, de az örökletes hajlam miatt jelentkező problémáknál nem.

Az articsóka elkészítési módjától függően változik az alkotórészeinek az összetétele is. Így például a cinarin csak a virágok felmelegítésekor, tehát a kivonat készítésekor van jelen nagyobb mennyiségben, vagyis a növény hatásmódját befolyásolja a felhasználás technikája is.

De az articsókát nemcsak sok epe- és májgyógyszer alapanyagaként használják fel, hanem fontos szerepet játszik különböző gyomorkeserűk és likőrborok előállításában is. Az epére gyakorolt pozitív hatása ellenére az articsókát olyan epepanaszoknál, mint az epekő vagy az epeelzáródás csak az orvossal való megbeszélés után alkalmazzuk, ritkán ugyanis epegörcs léphet fel.

A terhesség és a szoptatás idején is inkább mondjunk le az articsókából készült készítményekről, mivel a hatásukat ebben az állapotban még nem mutatták ki. Az articsóka zöldség formájában történő fogyasztása ellenben ártalmatlan.

1 hozzászólás

  1. Pingback: Akadályozza meg az epekő kialakulását! | Gyógyszer Nélkül

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük