A C-vitamin vízben oldódik, ezért az emberi szervezet kevés tárolási lehetőséggel rendelkezik, csak bizonyos mennyiséget vagyunk képesek felvenni belőle. Közben a létfontosságú vitamin nem csak a működőképes immunrendszer szempontjából fontos. Támogatja a szervezetet a kollagéntermelésben a normális bőr és csontfunkció érdekében, hozzájárul az oxidatív stressz elleni sejtvédelemhez, az idegrendszer normális működéséhez, és fokozza a szervezetbe történő vasfelvételt.
Nézzük részletesebben, miért olyan fontos a C-vitamin a szervezetünk számára:
- Csekély tárolási lehetőség: A C-vitamint a szervezet csak nagyon korlátozott mértékben tudja tárolni. Mintegy 3 gramm tartalékra van lehetőség egy felnőtt embernél. Legnagyobb arányban pl. a mellékvesékben, a szemlencsében, az agyban, a májban és az izomzatban található meg.
- Korlátozott felvétel a szervezetbe: Az emberi szervezet a C-vitamint csak korlátozott mennyiségben képes felszívni. Amikor C-vitamint veszünk fel, az a véráramon keresztül jut el a szervekhez. A vérbe való bejutás, az úgynevezett reszorpció (felszívódás) részben már a száj nyálkahártyájában megtörténik, túlnyomórészt azonban a vékonybélben zajlik le. A fölösleges C-vitamin változatlan formában kiválasztódik.
- Az immunrendszer támogatása: A C-vitamin hozzájárul az immunrendszer normális működéséhez.
- C-vitamin és sejtvédelem: A C-vitamin hozzájárul a sejtek védelméhez az oxidatív stressz ellen.
- Fontos a bőr, az ízületek, a csontok és a fogak felépítéséhez: A bőr, a kötőszövet, a csontok, a fogak és az ízületek egyik fontos építőeleme a kollagén. A C-vitamin hozzájárul a kollagén termeléséhez, és a bőr, a csontok és a fogak normális működéséhez.
- Vasfelvétel: A C-vitamin fokozza a vasfelvételt.
Tavasszal, nyáron és ősszel folyamodhatunk regionális termékekhez, hogy a C-vitamin-szükségletünket fedezzük. Télen az ellátás valamivel nehezebb. Bár kapható sok távoli országból származó gyümölcs és zöldség, ezek magas C-vitamin-tartalma a hosszú szállítás és tárolás miatt kérdéses.
Tudta például, hogy…
- egy frissen szedett alma kb. 10 mg C-vitamint tartalmaz 100 grammonként, és 11 hét tárolás után 3 °C-on már csak 5 mg-ot? A C-vitamin-tartalmának felét elveszíti csak a tárolás révén.
- az éretlenül leszedett import gyümölcs jelentősen kevesebb vitamint tartalmaz? Döntő szerepet játszik az érettségi fok a betakarításkor.
- a C-vitamin a levegőn lebomlik? Az oxidációs folyamat felismerhető pl. a megvágott alma barnás elszíneződésén. Ezért a gyümölcsöt és nyers zöldséget röviddel felaprítás után fogyasszuk el.
Rendben van, mennyi a napi szükséges mennyiség ?
Mennyi az ajánlott napi mennyiség?
500 -1000mg
Nalam az a problema, hogy gyomornyalkahartya gyulladasom van , reflux-szal es rengeteg polippal. Regebben minden nap 500 mg. C vitamint szedtem. Most 63 vagyok. Kivancsi lennek, van -e olyan kiszerelesben a vitamin, hogy csak a belben oldodik, es a gyomornyalkahartyat nem bantja? Koszonom a valaszt
Kedves Vali!
Olvastam hogy polipod van,szeddj Sziberiai Chaga gombat. Dr. Tihanyi ajanlotta.Menj ra a hirlevelere es olvasdd el.Dr.Tihanyi Laszlo.
Remelem tudtam kicsit segiteni.
Udv;
Rozsa
Üdv! A hivatalos ajánlás 60-90 mg között szór, ami a skorbut megelőzésére elég, de a hosszútávú egészséghez semmi köze. 14 éves kor felett (min.) 500-1000 mg/nap egyenletesen elosztva. A nyújtott hatóanyag leadású tablettákat („RETARD” vagy „TIME RELEASE” jelölés) érdemes választani, ezek 8-12 órán keresztül egyenletesen bomlanak le. Ha van mellettük csipkebogyó/acerola kivonat vagy bioflavonoidok, még jobb. Más forrásból: 12 órán át hideg vízben áztatott csipkebogyó tea (100% tiszta, szárított növénydrog, nem aromás vackok), citrom levével és mézzel ízesíthető. Ebből naponta legalább háromszor 2 dl.
Pár megjegyzés: A rémhírekkel ellentétben nagy mennyiségben sem növeli a vesekő kialakulásának kockázatát, épphogy segít a megelőzésben (sok más téren is). Az étrend-kiegészítőkben lévő C-vitamin ugyanaz, mint a gyümölcsökben és zöldségekben, csak az utóbbiakban található bioflavonoidok (vitaminszerű, jótékony összetevők) javítják a C-vitamin felszívódását és más kedvező hatásaik is vannak. C-vitamin kell minden B-vitamin és a cink felszívódásához. Serkenti az A és E-vitamin hasznosulását. Nem rontja semmilyen más vitamin vagy ásványi anyag felszívódását. Egy szál cigaretta 50-150 mg C-vitamint pusztít el.
A friss citrom és a frissen facsart citromos víz megoldja a problémát. Nem kell tablettákban szedni a C vitamint. Nincs mellékhatás, nincs fölösleges anyag, ami a szervezetbe juttatva ki tudja milyen mellékhatásokat idéz elő.
Ez az én véleményem.
☺
Kedves Pista39!
Alapvetően igaza van, osztom a véleményét (én is így csinálom), de megosztom az aggodalmamat is.
Sokat lehet hallani és olvasni arról, hogy ezeket a citromokat -amelyeket az üzleteinkben kapunk-, erősen kemikáliázzák.
Legjobb (lenne) a saját citromfán termesztett gyümölcs! Az meg -ugye- elég nehezen kivitelezhető.
Kb. 1 hónapja rászoktam -kipróbálás jelleggel- a por alakú „tiszta” aszkorbin sav fogyasztásra. Napi 1 mokkás kanállal teában fogyasztom.
Eddig jónak érzem. Természetesen más C-vitamin tartalmú étkeket is fogyasztok.
az a 60 mg az már rég elavult semmire sem elég
kinek higygyek?
Tisztelt levelezők ismertem egy idős házaspárt ,télen napi egy citromot kockára vágva 2-3 kanál mézel bekeverve fogyasztottak ..Szinte soha nem halotam hogy betegek lettek volna..64 éves vagyok fogyasztom a citromos mézet és hálistenek jól vagyok ajálom mindenkinek..Ártani biztos nem fog !!
Már palástolni sem akarják a déligyümölcsök kemikáliával való tartósítását.Minap az Auchanban mélyzöld foltokkal és lefolyásokkal tarkított citromot árultak. Gusztustalan volt, és főleg mérgező. Így marad a por alakú L-aszkorbinsav. 1900 Ft-ért vettem egy borászati kereskedéssel foglalkozó WEB shopban. Máshol a többszöröse az ára.
http://tudatosvasarlo.hu/cikk/citrusok-heja-%E2%80%93-mielott-belereszelned-sutemenybe
Én meghámozom a citromot, elképzelhető hogy igy is van benne káros anyag de mibe nincs.??
20 év alatt a vastadbél rákosok száma 8-szorosa lett. A szabadkereskedelmi egyezménynek köszönhetően Az unióban a világ összes szemetét ránk sózák..Származási hely EU ,de bárhol termelheték a világon és senki nem tesz ellene,ez lessz az UNIÓ veszte…
Kedves mindenki, ajánlom figyelmükbe dr Lenkei Gábor előadásait, könyveit, választ fognak kapni minden kérdésükre, és el fog oszlani a kételyük azzal kapcsolatban, hogy kell-e „mesterségesen” pótolni a C-vitamint, valamint, hogy mennyi az annyi 🙂
Jómagam napi 25.000 mg C-vitamint fogyasztok, mert csak ezzel lehet védekezni a hatalmas elektroszmog ellen. Megnöveli az elektromágneses sugárzásokkal szembeni tűrőképességét a szervezetnek! Van bőven: AM, FM. digitális sugárzás, mobil, mikro, wifi, radar. laptop, notebook, szatellit, stb sugárzás, erős elektromágneses mezők a villamoson, villamos vonatokon, metrón, stb. 4-5 db nyújtott hatású C-1000-est szedek, valamint minden reggel 1 liter desztvízbe teszek 20.000 mg aszkorbinsavat, egy citromnak a frissen csavart levét, édesítem csipkeszörppel és ezt iszom meg egyenlő arányban a nap során, mint ahogy a nyújtott felszívódású C-1000-seket is egyenlő arányban elosztva az ébrenlét idejére szedem be. Amíg 20 évvel ezelőtt nem szedtem csak kevés (500-1000 mg) C-vitamint, volt vesekövem is. Amióta (20 éve) ilyen nagy dózist szedek minden nap, nincs sem vesekövem, sem betegségem. Ha az aszkorbinsavas italba teszünk természetes C-vitamint is ( citrom, grapefruit leve, feketeribizke szörp, stb), akkor az teljes mértékben hasznosul a szervezetben, míg ha csak simán aszkorbinsavként használjuk, akkor csak kb. 20 %-a hasznosul. Van amikor desztvízzel készített csipkebogyó teába (csak áztatva van benne) teszem az aszkorbinsavat. Ez a legjobb az összes közül. Ilyenkor szőlőcukorral édesítem egy kicsit és minden literbe teszek 1 dkg. patikai NaCl-t azaz patikai sót is! Isteni ital! Csodálatos védelmet ad a szervezet számára!
szerintem friss citrom kifacsarva a legjobb c_vitamin forrás.Én minden reggel egy citrom levét elfogyasztom.Aki fogyózni akar kitűnő.
500-1000 milligramm C-vitamint nyugodtan lehet naponta fogyasztani, kiürül a szervezetből. De, egyre figyeljünk oda, hogy ne szintetikus anyagból legye előállítva, hanem organikus anyagból legyen. A zöldségek gyümölcsök fogyasztásával is jut szervezetükbe C-vitamin, de elég sokat kell enni belőle, különösen egy járványos időszakban, ha védekezés képen szeretnénk a szervezetbe juttatni, megenni. A citrom nem a legnagyobb mennyiségben tartalmazza a C – vitamint, különösen, ami nem helyben termett és nem kapott elegendő napfényt. Mert sajnos sokan elfelejtik, hogy a külföldről behozott zöldségek gyümölcsök még éretlen állapotban kerülnek leszedésre, és gyors érlelőkkel érlelik meg őket útközben. Ami nem túl egészséges, de a másik baj az, hogy napfényt se kaptak ezek a gyümölcsök eleget és így a vitamin is csak minimálisan van jelen bennük. Vannak nekünk nagyon jó C-vitamin forrásaink, pl. a savanyú káposzta, a cékla, a hagyma, a zöld paprika, retek, a burgonya az egyetlen olyan zöldségünk, amelyben minden benne van, ami egy szervezett számára létfontosságú, igaz nem mindegy hogyan használjuk fel, hogyan főzzük meg! Alma, stb. Persze mindent a maga érrési idejébe fogyasztva a legjobb. Ha, valaki inkább tabletta vagy kapszula, esetleg csepp formába szeretné szervezetébe bevinni, figyeljen oda hogy természetes anyagból állítsák elő és azt megfelelő körülmények között termelték akkor a hasnyálkahártyát se bántja és nem fog fájni a gyomra.
Én ezt szedem és tökélesen meg vagyok elégedve vele. Kiválóan szívódik fel és hasznos.
Pista39.-nek: én is kipróbáltam a folyamatos citrom fogyasztást, de egy hét után már fájt a fogam töve (fognyak). Ezért arra ügyelni kell, hogy a citromban lévő citromsav hatását csökkentsük, például minden citrom evés után fogmosással. A porból teában oldott aszkorbinsav kevésbé agresszív.