fbpx

Rekedtség orvoslása házi módszerekkel

Rekedtséggel küszködő közpkorú hölgy fogja a torkát a kanapén ülve.

Rekedtséget sok minden okozhat. Az egyik kiváltó oka lehet a gégegyulladás. Ez a betegség általában azoknál a személyeknél alakul ki, akik a munkájuk során folyamatosan túlerőltetik ezen testrészüket. Ilyenek például a pedagógusok vagy az előadóművészek. Gégegyulladást a levegőben található irritáló anyagok belélegzése is kiválthat. Fertőzések is okozói lehetnek a rekedtségnek. A hörgők és a torok bakteriális fertőzése, az influenza vagy a megfázás szövődménye mind-mind okai lehetnek annak, hogy berekedünk és képtelen vagyunk a normális emberi kommunikációra. A gégén keletkező kinövés is okozhat rekedtséget. Ilyen kinövés lehet a polip, amely egy jóindulatú daganat. Nagyra ugyan nem nő, de egyik „mellékhatása” a rekedtség. Mindenképpen szakorvosi kezelést igényel, mivel súlyos következménye is lehet ennek a kinövésnek. Ilyenkor a legcélszerűbb a hangszálakat pihentetni.

A gyulladás leküzdésében a segítségünkre lehet a C-vitamin, amely számtalan táplálékban fellelhető. Az inhalálás is sokat segíthet. Érdemes ilyenkor gyógynövényekből készült főzettel végezni a gőzölést. Forraljon fel egy liter vizet, majd szórjon a vízbe egy evőkanálnyi összeaprított gyógynövényt. Várjon, amíg kicsit hűl a főzet, majd borítsa be a fejét egy törülközővel és hajoljon a gőzölgő edény fölé, de csak óvatosan, nehogy megégesse magát.

Milyen gyógynövények segíthetnek a gyulladás csökkentésében? A martilapuból készült tea forrón fogyasztva nagyon jó gyulladáscsökkentő és nyálkaoldó hatással bír, így rekedtség és köhögés esetén mindenképpen érdemes kipróbálni. A papsajtmályva a gyulladt nyálkahártyák egyik legkiválóbb gyógyítója, vagyis köhögés, hörghurut és rekedtség esetén is bevethető.

Illóolajat és gyógynövényt is lehet csepegtetni a gőzölésre szánt vízbe. Illóolajok, amelyek segíthetnek a rekedtség megszüntetésében: eukaliptusz, menta, kakukkfű, borsmenta, ánizs.

Gyógynövények, amelyekkel inhalálhatunk: fürtös menta, cickafark, kakukkfű és bodza.

A következő gyógynövényekkel pedig lehet végezni toroköblítést, amely szintén segíthet a rekedtség leküzdésében. Készítsen a gyógynövényekből – ökörfarkkóró, sárga gyökér, martilapu, kerti málna – teát, majd gargalizáljon vele naponta több alkalommal.

Az aromaterápia is segíthet rekedtség esetén. Ilyenkor a párologtatóban csepegtessen menta-, citrom- vagy eukaliptusz-illóolajat.

Rekedtség esetén egy népi gyógymód is hasznos lehet. Hámozzon meg egy-két burgonyát, kockázza fel, majd főzze azt puhára és pürésítse. A lepasszírozott burgonyát oszlassa el egy kendőn, óvatosan hajtogassa azt össze úgy, hogy a nyakára tudja tekerni. Végezetül kössön a nyakára egy sálat is. Hagyja a nyakán a gyógyító zöldséget legalább egy órán át, addig pihenjen le, így valószínűleg a burgonyadarabkák sem fognak a lakásban szétszóródni.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük