fbpx

„Semmi, csak fáj a fejem”

Migrénnel küzdő nő két kézzel fogja fájó halántékát.

Vajon hányszor hallottuk vagy mondtuk életünkben ezt a pár szót? A kellemetlen tünet hátterében állhat komolyabb probléma, betegség is, de szerencsére leggyakrabban csak rövid ideig tartó, múló „semmiség” a fejfájás.

Az akut fejfájást nagyon sok minden kiválthatja. A kevés mozgással járó monoton munka következtében lelassul a keringés, ami az agy oxigén- és tápanyagellátásának csökkenéséhez vezet. Ezt megelőzhetjük, ha a munkaközi szünetekben átmozgatjuk a testünket pár percig a friss levegőn. A munka utáni rendszeres mozgás – séta, futás – is sokat segít megúszni a munkahelyi fejfájást.

Okozhat fejfájást az éhség vagy a folyadékhiány is. Ez utóbbi esetben fenyeget a kiszáradás veszélye, ilyenkor sürgősen igyunk, mielőtt még orvosi segítségre szorulnánk.  Az egyik enyhébb kiváltó ok lehet az időjárás változása, a frontok hatása. Az arra érzékenyek egész napját tönkreteheti ez a külső körülmény. A szellőztetés hiánya is lehet oka a fejfájásnak, ezért érdemes erre odafigyelni. Jellemző, hogy télen, hidegben elfeledkeznek erről az iskolákban, de még sokszor a kórházakban is.

A rohanó életmóddal együtt járó stressz előbb-utóbb fejfájáshoz vezet mindenkinél. A fejfájásnak ezt a típusát legtöbbször a váll és a nyak izmainak feszülése, görcsössége okozza. A napi stressz alvási problémákhoz is vezethet, ami egy ördögi kört indít el. A kialvatlanság fáradtsághoz vezet, a már reggel fáradtan ébredő ember görcsös, stresszes, amitől állandósulhat a fejfájás. Ilyenkor nagyon hamar gyógyszer- vagy alkoholfüggővé lehet válni, ha nem ismerjük fel és nem értjük meg az összefüggéseket.

Fájdalomcsillapító gyógyszereket az eddig felsorolt helyzetekben nem ajánlott szedni, ugyanis csak a tünetet szünteti meg, a kiváltó okot nem. (Nem beszélve arról, hogy a gyógyszereknek – így a fájdalomcsillapítóknak is – vannak kellemetlen, akár súlyos mellékhatásai is. Gyógyszerfüggőség esetén biztosan számítani lehet súlyos következményekre.)

A legfontosabb a stresszoldás, a nyugalom biztosítása, a görcsök oldása. Ebben segítségünkre lehetnek a vitaminok, a magnézium, de a nyugtató masszázs is – főleg a hát-, váll- és nyakizmok lazítása – nagyon sokat segíthet a fejfájás megszüntetésében, megelőzésében. Gyógynövények, teák nagyon jó természetes nyugtatók, stressz- és görcsoldók. Ilyen többek között a borsmenta, rozmaring, citromfű, vagy a levendulatea – de egy-két pohár jó minőségű bor fogyasztása sem megvetendő.

Természetesen a fejfájásnak lehetnek súlyosabb okai is, ezért a hosszan tartó vagy egyéb, neurológiai tünetekkel (szédülés, látászavarok, akadozó beszéd stb.) járó fejfájás esetén sürgősen forduljunk orvoshoz!

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük