fbpx

Tényleg veszélyes a boltban kapott nyugta?

Boltban kapott nyugták egy játék bevásárlókosárban.

Mindenki jár vásárolni. Szerencsére ma már egyre többen tesznek a kosarukba egészségesebbnél egészségesebb táplálékokat. Zöldségeket, gyümölcsöket, teljes kiőrlésű gabonákat és jó, azaz telítetlen zsírokat. Sokan messziről elkerülik a bevásárlóközpontokban a feldolgozott élelmiszereket, amely sok-sok adalékanyagot, sót és cukrot tartalmaznak.

Nem is olyan rég hintettek el egy olyan feltételezést, hogy a pénztárnál kapott nyugta is veszélyes lehet az emberi egészségre. A blokkon található veszélyes anyag a biszfenol (BPA), ami egyes feltételezések szerint megzavarhatja az endokrin rendszer működését, de a rákos megbetegedés kialakulásáért is felelőssé tehető. A biszfenol egy toxikus anyag, amely nemcsak az idegrendszerre, hanem a szív- és érrendszerre is kedvezőtlen hatást gyakorol.

Ráadásul léteznek olyan anyagokat tartalmazó kézi fertőtlenítők, illetve bőrápolási termékek, amelyek akár százszorosára is növelhetik a zsírban oldódó vegyületek, köztük a biszfenol felszívódását.

A BPA több forrásból is bekerülhet az emberi szervezetbe. Expozíciós forrás lehet a levegő, a por és a víz. Elsődleges forrása mégis a táplálkozás, hiszen az élelmiszerekkel közvetlenül érintkező edényekből, eszközökből használat során könnyedén kioldódhat. Ráadásul, ha műanyag edényben tárolunk ételt és ezt mikrohullámú sütőben melegítjük, így még több juthat ebből a káros anyagból az ételbe. A kioldódás mértéke sok minden egyéb tényezőtől is függ, például behatási időtől, hőmérséklettől, illetve a melegítési időtől. Kutatások igazolják például, hogy mosogatást követően a cumisüveg felszínén maradó anyagok megnövelhetik a biszfenol kioldódását.

Milyen betegségeket okozhat még ez a vegyi anyag? Okolható a mellrák és a prosztatarák kialakulásáért, de oka lehet a cukorbetegség kialakulásának, sőt hormonális zavarokat is okozhat. Más kutatások szerint a biszfenol a következő egészségügyi problémákat okozhatja: meddőség, születési rendellenesség, elhízás, viselkedési zavarok, agyi rendellenességi zavarok. Hozzáértők szerint a biszfenol már alacsony koncentrációban is rendkívül nagy veszélyt jelent.

Nőkre is rendkívül veszélyes ez az anyag, mivel befolyással van az ösztrogénszintre, amely olyan betegségeket generálhat, mint hüvely- és méhnyakrák, illetve petefészek-diszfunkció.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük