fbpx

Zamatos turbolyából készült zöldséges leves

Lábosban lévő forró zöldségleves, a tetején összevagdalt turbolyával.

A zamatos turbolya a száraz és meleg területeket kedveli. Hazánkban is nagyon sok helyen előfordul ez az illóolajokban, keserűanyagokban, glikozidokban, ásványi anyagokban és C-vitaminban gazdag gyógynövény. Az illóolajok és keserűanyagok együttese az epehólyagra van jótékony hatással, de a gyomornedv kiválasztásában is segítséget nyújt. A zamatos turbolya illata hasonlít az ánizs illatára, íze pedig meglehetősen édeskés. A növénynek ernyős virágzata van, amelyet apró, hófehér virágok alkotnak, levele pedig leginkább a petrezselyem leveleihez hasonlít. Népies elnevezései: olasz saláta, illatos turbolya vagy édespetrezselyem.

A zamatos turbolyából ízletes gyógytea készíthető, mely hatékonyan orvosolja az emésztőszervi, a hólyag- és a veseproblémákat, sőt még az anyagcserét is képes felgyorsítani. A gyógynövényben lévő illóolajok jótékonyan hatnak az emésztésére. Egyes leírások szerint a légzőszervi megbetegedéseket is gyógyítja szintén illóolaj-tartalmának köszönhetően, és segítséget nyújt a légutakban letapadt váladék felszakításában. A zamatos turbolya izzasztó, vértisztító és vizelethajtó hatásokkal rendelkezik. Vértisztító hatása miatt méregtelenítésre is használhatjuk. Gyulladáscsökkentésre is lehet alkalmazni, főként ha az íny vagy a szájüreg van begyulladva. A zamatos turbolya a vérkeringésre is jó hatással van, ugyanis serkenti azt. A gyógynövény leveleinek a forrázata is a segítségünkre lehet, ha petyhüdt arcbőrrel rendelkezünk, vagy egyszerűen csak szeretnénk arcbőrünket megtisztítani.

A zamatos turbolyával ízesíthetünk leveseket, salátákat, sült húsokat és gombás ételeket. Sokan fogyasztják nyersen, legfőképpen salátába keverve C-vitamin-, ásványianyag- és a növényben található karotintartalma miatt. A turbolya felhasználásával készült leves nemcsak nagyon ízletes, de rendkívül egészséges is.

Hozzávalók a zöldséges turbolyaleveshez:

  • 1 nagy csokor turbolya
  • 1,5-2 liternyi húsleves alaplé
  • 1 nagyobb sárgarépa
  • 2 darab burgonya
  • 2-3 maréknyi borsó
  • olaj
  • 1 fej vöröshagyma
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 1 dl sovány tejföl
  • bors
  • koriander
  • teljes kiőrlésű lisztből készült pirított kifli, vagy kenyérkockák

Elkészítése:

Első lépésként pirítsa meg az olajon az apróra felkockázott vöröshagymát, majd adja hozzá a felaprított fokhagymákat. A megtisztított és felkockázott burgonyát, a répát és a borsót is párolja legalább 5 percig, majd öntse a lábasba a húslevesalapot. Tegye rá az edényre a fedőt és főzze meg a zöldségeket, de csak éppen, hogy roppanósak maradjanak. Közben ízesítse sóval, borssal és korianderrel a levest. Míg készül a leves, karikázza fel a kifliket és pirítsa meg azokat. Amikor a zöldségek megpuhultak, egy kis tálkában keverjen el egy merőkanálnyi levest és a tejfölt, majd öntse a lábasba. A megmosott és felaprított turbolyaleveleket is beleszórhatja a levesbe. Folyamatosan kevergesse a levet, hogy csomómentes maradjon. Tálaláskor szórjon a tányérba 3-4 felaprított, friss turbolyalevelet, szedjen rá levest, majd tegyen bele pirított kiflikarikákat.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük