A folyékony „arany”, azaz a méz gyógyhatásai – jó az artériáknak, csillapítja a köhögést és csökkenti a magas lipidszintet

Fakorongon üvegtálkában méz, melybe egy mézpergetőről csurog a méz.

A nyers méz nagyon sok gyógyító tulajdonsággal rendelkezik. Sok tanulmány számolt be arról, hogy a méznek antidepresszáns, görcsoldó és szorongásoldó hatásai is ismeretesek. Ezen kívül égési sérülések esetén felgyorsítja a gyógyulási folyamatokat és még memóriazavarokra is kiváló.

A természetes nyers méz olyan antioxidáns komponenseket tartalmaz, amelyek megakadályozhatják az artériák szűkületét. Ezért a méz rendszeres fogyasztása megelőzheti a szívbetegségek és a szívelégtelenség kialakulását. Mutatjuk is, hogy mi mindenre jó még a méz és mivel vívta ki a folyékony arany elnevezést.

Mivel a méz gyulladáscsökkentő és köhögéscsillapító hatással is rendelkezik, így szezonális allergia ellen is nagyon hatékony. Kis mennyiségben tartalmaz pollent, amely immunválaszt vált ki, ami viszont antitesteket termel a pollen ellen. Ily módon kevesebb hisztamin szabadul fel, ami pedig enyhébb allergiás választ ad a pollenek jelenlétére.

A méz segíthet a metabolikus szindrómában szenvedő személyeknek is. A metabolikus szindróma nem más, mint a szívbetegségek és a cukorbetegség kockázati tényezőinek csoportja. Ahhoz, hogy a metabolikus szindróma diagnózisát megkapjuk, a következő 5 dolog közül háromnak jelen kell lennie az életünkben: magas vérnyomás, magas trigliceridszint, hasi elhízás, alacsony HDL-koleszterin-szint, magas vércukorszint.

A méz javíthatja a metabolikus szindróma rizikótényezőit. Például alacsonyan tartja a vércukorszintet, ugyanis a méznek alacsonyabb a glikémiás indexe, mint a cukornak, így nem emeli meg a vércukorszintet és inzulinérzékenységet sem okoz. A méz javítja a lipidanyagcserét is, ugyanis csökkenti a vér trigliceridszintjét, a teljes koleszterint és az LDL-koleszterin-szintet, és segít megnövelni a jó, azaz a HDL-koleszterin szintjét. A méz antioxidánsai segítenek csökkenteni az oxidatív stresszt is, amely a metabolikus szindróma mechanizmusa.

A méz tele van olyan antioxidánsokkal, amelyek csökkentik az agyban is a sejtek károsodását és pusztulását. A posztmenopauza szakaszában csökken az ösztrogénhormon szintje, ami kognitív hanyatlást is előidézhet, azonban a méz rendszeres fogyasztásával elkerülhetők a kognitív problémák. A méz megtámogatja a kalcium felszívódását is, ami tovább javítja az agy egészségét. Az agynak ugyanis kalciumra van szüksége a gondolkodáshoz és a döntések meghozatalához.

A méz tartalmaz természetes cukrokat, vitaminokat, ásványi anyagokat és fitokemikáliákat. Antioxidáns és gyulladáscsökkentő vegyületei a legfontosabb alkotóelemei, amelyek nagy szerepet játszanak az artériák megkeményedése elleni küzdelemben.

Ha megfáztunk, akkor nemcsak a köhögés, hanem a torokfájdalom is megjelenhet kellemetlen tünetként. A méz azonban szinte bevonja a torkot, ily módon nemcsak a fájdalmat, hanem a köhögést is csillapítja. Ezen kívül felső légúti panaszok csillapítására is alkalmas.

Amennyiben álmatlan éjszakák gyötörnek bennünket, akkor is számíthatunk a mézre. Méz hatására egy neurotranszmitter, szerotonin szabadul fel a szervezetben, amely szabályozza a hangulatot. Aztán a szerotonin melatoninná alakul, azaz egy olyan kémiai vegyületté, amely az alvás hosszát és minőségét is szabályozni tudja.

A mézre természetes antibiotikumként is tekinthetünk, amelynek pozitív hatásait külsőleg és belsőleg is egyaránt kiélvezhetjük. Külsőleg sebek és égési sérülések kezelésére is használhatjuk.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük