fbpx

A halhatatlanság gyógynövénye: orvosi zsálya

Orvosi zsálya (Salvia officinalis) nagyított fotója.

Az orvosi zsálya az ajakos virágúak családjába tartozik. Fűszernövényként és gyógynövényként is egyaránt számon tartják. Elsősorban a mediterrán tájakon, a Földközi-tenger partvidékén őshonos. Ez a növény rendkívüli módon szereti a fényt, a meleget, és a szárazságot is jó tűri. A növényben találhatók illóolajok, keserűanyagok, glikozidok, növényi savak, ösztrogénhatású anyagok, csersav és még nyomelemek is. A zsálya jellegzetes illattal és kesernyés ízvilággal rendelkezik. A növényt már az ókorban is ismerték, a rómaiak és a görögök is főként húsfélék tartósítására használták. Az arabok azt gondolták, hogy azok a személyek, akik rendszeresen fogyasztanak zsályát, halhatatlanok lesznek. Persze örökké biztos nem élhetünk, ha rendszeresen csemegézünk ebből a fűszernövényből, de jótékony hatásait bizonyára sokáig élvezhetjük.

A gyógynövény serkenti az emésztést, mivelhogy a gyomor simaizmaira nyugtató hatást gyakorol. Kiváló még émelygésre és hasmenés megszüntetésére is. A zsályából nyert olaj erősíti a méhet, és egyes feltételezések szerint az elmaradt menstruációt is megindítja.

Tisztítja a vért, erősíti az idegrendszert, nyugtatja az idegeket és serkentőleg hat az agy működésére. Egyes kutatások azt támasztják alá, hogy jó hatással van a memóriára. Egy másik vizsgálat során bebizonyították, hogy a zsályában található egyik antioxidáns vegyület meggátolja, hogy a szabad gyökök agyi károsodást idézzenek elő. Ugyanez az antioxidáns elősegíti az agy megfelelő vérellátását, ami ha nem megfelelő, akkor akár agysorvadás is bekövetkezhet. Emellett lassítja a szervezetben zajló öregedési folyamatokat is.

Az orvosi zsálya szabályozza az izzadást. Az izzadással küszködőknél izzadáscsökkenést, míg a nehezen izzadóknál izzasztó hatást lehet elérni általa. Klimax idején a verejtékmirigy fokozott működését is képes csökkenteni. A zsálya baktérium-, vírus- és gombaölő hatásokkal rendelkezik. Enyhíti a torok- és a mandulagyulladást a benne található tanninnak köszönhetően. Éppen ezért érdemes ilyenkor zsályateával öblögetni. Javítja az étvágyat és az emésztést. Külsőleg lehet alkalmazni sebekre, fekélyekre, vérzésekre, ekcémára, köszvényre, ínygyulladásra és foggyulladásra. A fogkövet is nagyszerűen oldja. Használatával megszűnik a hajhullás, de egyaránt jó korpás fejbőr, zsíros és száraz haj kezelésére is. Akik aranyérrel küszködnek, készítsenek zsályás ülőfürdőt. Az orvosi zsálya még azoknak is segítséget nyújthat, akik gyakran szoronganak.

Az orvosi zsályából készíthet teát. Egy teáskanálnyi zsályalevelet forrázzon le 2,5 deciliter vízzel, hagyja állni 10 percig, majd szűrje le és fogyaszthatja is. Kúraszerűen szabad csak alkalmazni. Ez tartson hat héten keresztül, majd ugyanennyi szünet következik.

Mézes zsályát is készíthet, amelyet aztán kenyérre kenve fogyaszthat, de teát is ízesíthet vele, főleg torokfájdalom esetén. Egy üvegbe töltsön 250 gramm mézet, majd ebbe reszelje bele egy lime héját. Adagoljon hozzá 10 darab összeaprított friss zsályalevelet, fél fahéjrudat, fél vaníliarudat és egy kevés friss, lereszelt gyömbért.

A zsályalikőr is nagyon ízletes itóka, próbálja ki nyugodtan. Töltsön egy befőttesüvegbe félliternyi vodkát. Adjon hozzá 10 darab friss, alaposan megmosott zsályalevelet. Csavarja rá az üvegre a tetejét, majd vigye a kamrába. Két hétig nem lesz vele semmi dolga. Tizennégy nap múlva szűrje le a vodkát, majd készítsen ízlés szerinti mennyiségben cukorszirupot vízből és cukorból. Öntse az üvegbe. Szűrje le az üveg tartalmát, és ezzel el is készült a zsályalikőr.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük