fbpx

A narancshéjat se dobjuk ki, ezernyi dologra felhasználhatjuk – arcradírt és szérumot is készíthetünk belőle

Fiatal nő mosolyogva az egyik szeme elé tart egy fél narancsot, miközben az arca másik felét narancshéjas pakolás borítja,

Ősztől már egyre több alkalommal fogyasztunk narancsot. Az egyik legjobb gyümölcs az őszi és téli szezonban, hiszen rengeteg C-vitamint és más antioxidánst tartalmaz. Olyan antioxidánsokat, amelyek megvédhetnek bennünket a tipikus őszi és téli betegségektől, mint amilyen az influenza és a megfázás. A narancshéjat semmiképpen se dobjuk ki, hiszen nagyon sok dologra felhasználhatjuk. Mutatunk is most ezek közül néhányat.

A narancshéjból nagyszerű arcradírt készíthetünk, amely segíthet az elhalt hámsejtektől megszabadulni. Őröljünk finom porrá narancshéjat, majd tegyünk egy kis üvegtálba ebből a porból két teáskanálnyit. Ehhez adjunk egy evőkanálnyi zablisztet, egy-egy teáskanál mézet és mandulatejet. Készítsünk sűrű masszát a hozzávalókból, majd ezzel radírozzuk le gyengéden az arcbőrünket. Hagyjuk az arcunkon legalább 15 percig, majd alaposan mossuk meg az arcunkat.

A narancs héjából tehát egy hatékony bőrradírt tudunk készíteni. Ez a bőrradír eltávolítja a felesleges faggyút, az elhalt szennyeződéseket és még a pórusokat is alaposan megtisztítja. Emellett az arc masszírozása fokozza a vérkeringést és ezzel nemcsak tápanyagot, hanem oxigént is juttatunk a bőrbe. A narancshéjban található C-vitamin serkenti a kollagénszintézist. Ily módon nemcsak hámlasztunk, de a sejtek meg is újulnak.

Narancsszérumot is készíthetünk, ami szintén tele van C-vitaminnal. Ez segít az öregségi foltok, így a májfolt megszüntetésében, ezáltal az arc bőre nemcsak egészségesebb kinézetű lesz, hanem egyenletesebb lesz a színe is. Mivel a C-vitamin fokozza a kollagéntermelést, így sokkal rugalmasabbá és feszesebbé is válik a bőrünk.

A narancshéjban olyan tápanyagok és antioxidánsok vannak, amelyek mélyen táplálják a bőrt. Nemcsak az arcbőr zsírosságát szüntetik meg, de mélyen hidratálják is a bőr rétegét. Hogyan készíthetünk szérumot? Keverjünk össze egy evőkanálnyi narancshéjport két evőkanál folyékonyabb Aloe vera géllel. Adjunk hozzá egy teáskanál minőségi tiszta glicerint és néhány csepp E-vitamin-olajat. Öntsük az egészet egy tiszta, steril üvegcsébe. Tároljuk sötét helyen az üvegcsét. Hogyan használjuk? Miután lemostuk az arcunkat a bőrtípusunknak megfelelő arcgéllel, arclemosóval, kenjük be ezzel az arcszérummal az arcunkat, majd a szokásos hidratáló krémünkkel fejezzük be a reggeli vagy az esti rutint.

  1. Takács Zoltánné

    Gondolom, ezeket a dolgokat , krémeket, szérumot , radírt… csak kezeletlen narancshéjjal érdemes készíteni!?

    1. Almási Klára

      Nem létezik kezeletlen narancs, citrom, banán, stb. El lehet gondolkozni, hogy a kezeletlen gyümölcsök vajon milyen állapotban érnének kis hazánkba. Nem lehet annyi ilyen gyümölcshéjat megenni, ami valamilyen károsodást okozna. Ez a “kezeletlen gyümölcs” egyeseknek jó üzlet. Én bátran használom a citrom és a narancshéjat is. Sajnos az embereket bármivel meg lehet etetni.

      1. A banánhéj kezelése nem releváns, hiszen azt nem fogyasztjuk el. A citrusfélék esetében lehet kapni vegyszermentes gyümölcsöket is. A tartósítást a megfelelő hőmérsékleten történő tárolással, az optimális páratartalom beállításával, viaszolással stb. érik el. A gombaölőszerekkel kezelt citrusfélék esetén a címkén kötelező feltüntetni az alkalmazott vegyszert, így erről tájékozódhatunk vásárláskor. Az ily módon kezelt gyümölcsök héja nem alkalmas a fogyasztásra, mivel a vegyszer sajnos nem lemosható.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük