fbpx

Az édeskömény szabályozza a vércukorszintet – teát és ízes vizet is készíthetünk a magokból

Üvegkancsóban édesköménytea, pohárban édesköménymag, a háttérben édeskömény.

Az édesköményt már a hagyományos kínai orvoslásban is előszeretettel használták, mivel arra jöttek rá, hogy nagyon sokféle egészségi panaszt orvosol, többek között az emésztőrendszeri zavarokat, de hasznukra volt torokfájás és még rovarcsípés esetén is.

Nemcsak a kínai orvoslás kelléktárában szerepelt ez a fantasztikus zöldség, hanem az ájurvédikus orvoslás repertoárjában is, merthogy úgy vélték, hogy segít egyensúlyba hozni a testet, jót tesz a szem és az agy számára, illetve ők is szentül hittek abban, hogy szinte minden gyomor- és bélrendszeri panaszt orvosolni tud ez a remek zöldség. Az édeskömény valóban nagyon sokféle egészségi problémát orvosol. Mutatunk is ezek közül néhányat!

Az édeskömény amellett, hogy tartalmaz fehérjét, szénhidrátot és zsírt, tele van a szervezet számára nagyon hasznos tápanyagokkal, mint például C-vitamin, kálium, mangán, folát, foszfor, kalcium, magnézium, vas, réz, niacin, A-vitamin, B6-vitamin, riboflavin és pantoténsav.

Az édeskömény egyik előnye, hogy javítja a csontok egészségét, illetve segít fenntartani a csontok szilárdságát, ugyanis nagy mennyiségben tartalmaz kalciumot, amely segít megnövelni a csontok ásványianyag-sűrűségét.

A bőr egészségét is javítani tudja ez a zöldség, merthogy sok C-vitamint tartalmaz. Ez egy olyan antioxidáns vitamin, amely csökkenti a bőrben a szabad gyököket, amelyek elszaporodása felgyorsítja az öregedési folyamatokat. Az aszkorbinsav a bőr jobb megjelenéséhez is hozzájárul.

Az édeskömény még a vérnyomás és a gyulladási szint csökkentésében is a segítségünkre lehet, mivel magas a káliumtartalma, ellenben csak kevés nátriumot tartalmaz. A kálium a nátrium ellen hat, ezzel segítve a magas vérnyomás elleni küzdelmet a szervezetben.

Az édeskömény az emésztést is megkönnyíti, és mivel sok rostot tartalmaz, így segít fenntartani az emésztőrendszer egészségét. A székrekedés és az IBS gyakori probléma felnőttkorban, azonban ha az édesköményt rendszeresen beiktatjuk az étrendünkbe, akkor sikeresen megszabadulhatunk a kellemetlen tünetektől.

A rostos élelmiszerek még a koleszterinszint csökkentésében is a segítségünkre lehetnek. Ezzel pedig az olyan, olykor halálos kimenetelű betegségeket is megelőzhetjük, mint a stroke vagy a szívroham.

Az édeskömény magjai káliumot tartalmaznak, amely segít a vérnyomás és a pulzus szabályozásában. A tanulmányok szerint az édeskömény növeli a nyál nitritszintjét, a nitrit nevű anyag pedig szabályozza a vérnyomást. Ezen kívül kalciumot és magnéziumot is tartalmaz, amelyek közösen járulnak hozzá a szív egészségének fenntartásához.

Az édeskömény a látásnak, a szem egészségének is rendkívül jót tesz, hiszen ásványi anyagokban és A-vitaminban is bővelkedik, amelyek mind-mind támogatják a szem egészségét. Az édesköménymag kivonata csökkenti a glaukóma tüneteit, illetve irritált szem esetén is hasznunkra lehet. Anetol nevű vegyületben is bővelkedik, amely növeli a retina fehérjekoncentrációját és minimalizálja a szürkehályog kockázatait.

Az anetol nevű vegyület a vércukorszint ingadozását is segíthet kivédeni. Ezen kívül a C-vitamin-, a béta-karotin- és az antioxidáns-tartalma növeli az inzulinszintet és szabályozza a vércukorszintet.

Hogyan fogyaszthatjuk az édesköménymagot? Beáztathatjuk egy pohár vízbe, majd másnap elfogyaszthatjuk a vizet. A magokat hozzáadhatjuk ételekhez. Teát is készíthetünk belőle. Forraljunk fel 2 dl vizet. Egy pohárba tegyünk 1 teáskanál édesköménymagot, öntsük rá a forró vizet, hagyjuk állni 15 percig, majd szűrjük le. Étkezés után elrágcsálhatunk néhány magot, ami pedig remek leheletfrissítőként működik.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük