fbpx

A tenziós fejfájás csökkentése a megfelelő étrenddel és a helyes testtartással

Idős nő ül a kanapén, két kezével a fejét fogja.

Hazánkban és világszerte is a tenziós fejfájást tapasztalják meg a legtöbben. Pontosan nem ismert ennek a betegségnek a kialakulása, de azért a tudósok folyamatosan vizsgálódnak és próbálnak rájönni a tenziós fejfájás okára, illetve hogy hogyan lehetne azt hatékonyan megelőzni és kezelni.

Sokan szenvednek krónikus tenziós fejfájástól, amely nemcsak az életminőséget zavarja meg, de rossz hangulatot is okoz, jelentősen lerontja az alvásminőséget és a munkahelyi teljesítményt is jócskán lecsökkenti.

A tenziós fejfájásnak sok kellemetlen tünete lehet. A fejfájás lehet tompa, de szorító, nyomó érzést is érezhetünk a fejünkben. Ezt a nyomó és szorító érzést a homlokunkban is megtapasztalhatjuk. Azok, akik tenziós fejfájásban szenvednek, gyakran panaszkodnak hangérzékenységre, illetve nagyon sok embernek érzékennyé válik a bőr a nyakán, a vállán, a homlokán vagy a fej azon részén, ahol a fájdalom intenzívebb.

A tenziós fejfájást természetes módszerekkel is kezelhetjük. Kialakulásában nagy szerepe van a stressznek, így az egyik legfontosabb kezelési mód nem más, mint a stressz kezelése. A stressz ugyanis hormonális változásokat okoz a szervezetben, ami pedig sokkal hajlamosabbá tehet bennünket a fájdalom, így a tenziós fejfájás kialakulására is. A stresszt sok mindennel csökkenthetjük. Különösen jók lehetnek erre a különféle illóolajok, például a levendula, a rózsa, vagy a borsmenta illóolaja.

A tenziós fejfájás csökkentésében nagy szerepe van az étrendnek, pontosabban az étrend megváltoztatásának. Maradjunk hidratáltak, igyunk elegendő vizet. Kerüljük a cukros ételeket, mivel ezek vércukorszint-ingadozást okoznak. Ne dohányozzunk és korlátozzuk az alkoholfogyasztást, illetve a koffeinbevitelt is mérsékeljük, mert nemcsak migrént, de tenziós fejfájást is okozhat.

Ha valaki egész nap a számítógép előtt ül, akkor is kialakulhat nála tenziós fejfájás. Ennek oka nemcsak a kékfény-expozíció lehet, hanem a hanyag, rossz testtartás is. A rossz testtartás a váll, a nyak izomzatának megfeszülését okozza, ami szintén fejfájás kialakulásához vezethet. Ha helyes testtartással ülünk a monitor előtt, akkor a fejfájásunk és az izomfájdalmaink is elmúlnak. Kerüljük az előregörnyedést, ehelyett tartsuk a fejünket és vállunkat párhuzamosan a talajjal. Tartsuk szemmagasságban a monitort, ezzel a nyak feszülését akadályozhatjuk meg. A combunk is maradjon párhuzamos a talajjal, így a nyak nem feszül meg és a fej sem dől előre.

1 hozzászólás

  1. Szuhay Péter

    Néhai Schirilla Györgyöt idézem: végezzünk naponta 400 (!) fejkörzést. Nyilván a felét balra, a felét jobbra – teszem hozzá.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük