fbpx

Áfonyás gyógylikőr hasfájásra

Likőrös pohárban áfonyalikőr, mellette a dobozból kigurult áfonyaszemek.

Az áfonya egy törpecserje, amelynek levelei fűrészesek, virágai rózsaszínűek, míg a termései kicsi, kékesfekete színű bogyótermések. A bogyók meglehetősen gazdagok gyümölcssavakban, cserzőanyagokban, antociánokban, flavonoidokban, kávésavszármazékokban, vitaminokban, ásványi anyagokban és pektinben. Az antociánok a fekélyek kialakulása ellen nyújtanak hathatós védelmet, míg a cserzőanyagok a sebgyógyulást segítik elő. Az áfonya jó szolgálatot tesz hasmenés és hányás, illetve száj- és a torokgyulladás esetén. Azt azonban érdemes tudni, hogy hasmenésre a szárított áfonyát érdemes kipróbálni, mivel a frissen szedett bogyók szintén felelőssé tehetők a hasmenés kialakulásáért. De ez az apró bogyó segítséget nyújthat aranyér és különféle bőrbetegségek megjelenésekor is.

Áfonyából készíthetünk teát. Öntsön le 2,5 dl forró vízzel két teáskanálnyi összetört termést, hagyja állni 10 percig, majd szűrje le. Naponta akár 4-5 csészényit is megihat belőle.

Az áfonyabefőtt elkészítéséhez mosson meg alaposan két kilogrammnyi áfonyát, majd csepegtesse le azokat. Ezután szedje azokat az alaposan kimosott és kiszárított befőttesüvegekbe. Egy edénybe tegyen 1,2 kilogramm cukrot, facsarjon bele egy egész citromot, majd öntse fel annyi vízzel, hogy ellepje a cukrot. Lassú tűzön főzzön a hozzávalókból szirupot. Ha elkészült, töltse a forró szirupot az üvegekbe, majd csavarja rá minden üvegre a tetejét.

Az áfonyalekvárhoz mosson meg két kilogramm áfonyát, majd rakja egy edénybe. Adjon hozzá másfél kilogramm cukrot és két citrom kifacsart levét. Folyamatos kevergetés mellett főzze a lekvárt legalább 20-25 percig, közben adjon hozzá egy narancs lereszelt héját, 4-5 csipetnyi fahéjat és gyömbérport. Amikor elkészült, töltse a lekvárt üvegekbe, amelyeket azon nyomban zárjon is le.

A szörp elkészítése sem túl bonyolult. Mosson meg 2 kilogramm frissen szedett gyümölcsöt, majd darálja azt le. Ezután tegye a ledarált bogyókat egy edénybe és öntse fel két liter vízzel, illetve adjon hozzá 60-80 dkg cukrot. Lassú tűzön forralja fel az elegyet, majd főzze további 5 percig. Amikor elkészült, töltse a szörpöt sterilizált üvegekbe, állítsa azokat a feje tetejére, majd helyezze a szörpös üvegeket szárazdunsztba.

A fekete áfonyából likőr is készülhet, amely a feljegyzések szerint a hasfájás egyik legjobb ellenszere. Mosson meg alaposan egy kilogramm áfonyát. Aztán készítse elő a tisztára mosott üvegeket. Egy nagyobb befőttesüvegbe tegyen 20 dekagramm gyümölcsöt, majd erre szórjon 15 dkg cukrot. Ismételje meg ezt öt alkalommal. Ezután csavarja rá az üvegre a tetejét, és állítsa azt 3 napig száraz, sötét, hűvös helyre. Három nap múlva töltsön az üvegbe fél liter szeszt és egy liter vizet, amelyet előzőleg felforralt, majd alaposan lehűtött. Ha elkészült, ismét tegye vissza az üvegre a kupakot, mert megkóstolni csak 4-5 hét múlva lehet ezt a fenséges ízű, hasfájás ellen is bevált gyógylikőrt.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük