fbpx

Az édesség utáni vágy csillapítása desszertek nélkül

Almachips-szeletek egymásra tornyozva, mellette fahéjrúd.

Az emberek többsége nagyon szereti az édességeket, a desszerteket, a süteményeket. Azonban ezek a cukros ételek nemcsak a súlyunknak nem tesznek jót, hanem sok betegség okozói is lehetnek. A túl sok cukor oka lehet a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának, de tudományos kutatások igazolják, hogy függőséget is okoz. Éppen olyan addiktív hatása van, mint a kábítószernek.

A cukor is okozhat depresszív tüneteket, de maguk az elvonási tünetek miatt is kialakulhat depresszió. Éppen ezért az a jó megoldás, ha más édes alternatívákat keresünk. Nem olyan könnyű leszokni a cukorról, igazából nem is kell, elegendő, ha drasztikusan lecsökkentjük a bevitt mennyiséget és a többi cukrot másfajta édességekkel pótoljuk. Mutatjuk is, melyek ezek!

Ha édességre vágyunk, együnk meg egy almát vagy egy fürt szőlőt. Ezekkel is csillapíthatjuk és kordában tarthatjuk az édesség utáni vágyódásunkat, nem beszélve arról, hogy a friss gyümölcsök legalább vitaminokat és ásványi anyagokat is tartalmaznak, szemben a cukorban lévő üres kalóriával, nem beszélve a nulla tápértékéről.

Ha már nagyon nem bírunk magunkkal, akkor készítsünk almachipset. Míg elkészítjük, kalóriát is égetünk, nem mellesleg egy egészséges nassolnivalót viszünk be a szervezetünkbe. Az alma egyébként is nagyon sok olyan tápanyagot tartalmaz, amelyek védelmet jelenthetnek a szívbetegséggel, a cukorbetegséggel és egyes emésztőszervi betegségekkel szemben.

A gabonapehely is nagyon egészséges, de csakis a cukrozatlan fajtája és csakis akkor, ha alacsony zsírtartalmú vagy növényi tejjel fogyasztjuk azt.

A joghurt több ok miatt is nagyon jót tesz nekünk. Az élőflórás változata egyensúlyba hozza a bélflórát és mivel egy probiotikumról van szó, így az emésztőrendszeri egészséget is védi. Kalciumot is tartalmaz, ami pedig a csontok egészségét támogatja.

A datolya édes ugyan, de korántsem annyira, mint a cukor, és sok-sok tápanyagot is tartalmaz, például B6-vitamint, káliumot, mangánt és rostokat. Pépet is készíthetünk belőle, és ezzel édesíthetjük a kávénkat, a desszerteket és süteményeket.

  1. Szuhay Péter

    Nagyon kell vigyázni az úgynevezett aszalt gyümölcsökkel (füge, áfonya, sárgabarack, stb…) mert ezek legtöbbször hozzáadott cukrot (glükózszirup) tartalmaznak. A gyári “kompótok” azaz az őszibarack, ananász, licsi is ijesztően cukrosak. Mindig kóstoljuk meg a konzerválatlan nyers gyümölcsöt (fügét, áfonyát, barackot, stb…) és utána tartózkodni fogunk a feldolgozottól.

    1. Valóban, a legjobb beszerezni egy aszalógépet és otthon aszalni, így legalább tudjuk, mit eszünk.

  2. A szőlő a cukorbetegnek 1. számú tiltólistás, mert nagyon magas a szőlőcukor tartalma. Az alma sokaknak gyomorégést okoz a savtartalma miatt, vagy rövid időn belül éhségérzetet. A savtartalma miatt annyira nem is édes. A folyadéktartalma miatt más élmény, mint egy szelet sütemény v. száraz keksz/nápolyi. Pl. a körte kevésbé savas – bár drágább… A banán megosztó, mert magas a cukortartalma, viszont magas a pozitív ásványianyag-tartalma is. Szilvával vigyázni, egekbe nyomja a cukrot!
    Szerintem lényeg, hogy bármit eszünk, azt nagyon kis falatonként és alaposan megrágva, mert az által, hogy tovább tart az “élmény”, hosszabb idő múlva kívánunk meg mást.

    1. Kedves Lilla, írásunk nem cukorbetegeknek szól. A szőlő egyébiránt nem tiltólistás cukorbetegek számára, mértékkel fogyasztható. Az alma savtartalma jóval kisebb, mint pl. az őszibaracknak, kajszinak vagy cseresznyének, citrusféléknek. Sőt, az almát és az almaecetet javasolják gyomorégés ellen is, mivel csökkenti a gyomorsavat, bár amúgy a gyomorégést legtöbbször pont az alacsony gyomorsav okozza. A körtében valóban picit kevesebb az almasav, viszont több citromsavat és borostyánsavat tartalmaz, mint az alma. 🙂 A banán pedig valószínűleg kevésbé “cukros”, mint a sütemények és más cukros ételek. 🙂 Való igaz, hogy az ételek alapos megrágása ajánlott, már csak a jobb emésztés miatt is.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük