fbpx

Csalánkülönlegességek egészségünk védelmében

Csalánleves barna karimájú tányérban, benne friss csalánlevél.

Hazánkban az egyik legkedveltebb gyógynövény a csalán. A csalán bővelkedik hatóanyagokban, mint például flavonoidok, telítetlen zsírsavak és klorofill, de ásványi anyagok – kalcium, vas, kálium és kovasav – is megtalálhatók benne. A gyógynövény lúgosító hatással rendelkezik, a benne lévő kovasav pedig megerősíti a csontokat, de a kötőszövetekre, az ínakra és az ízületekre is jó hatással van. A csalán vizelethajtó és méregtelenítő hatásokkal rendelkezik, így bátran lehet alkalmazni tavaszi méregtelenítő kúrák esetén. A csalán csökkenti a hólyaggyulladás kellemetlen tüneteit és enyhíteni tudja a reuma és a köszvény okozta kellemetlen panaszokat is. A csalán serkenti az anyagcsere-folyamatokat, csökkenti a gyulladások kialakulásának kockázatát és enyhíti a fájdalmakat.

A csalánból készülhet tea. Tegyen egy csészébe 2 teáskanálnyi csalánt, majd öntse le 2 dl forró vízzel. Hagyja állni 5-10 percig, majd szűrje le.

Csalánból préselt levet is készíthetünk. Szedjen le egy nagy csokor csalánt, majd mossa meg a szárakról leszedegetett leveleket. Tumixgépben egy kevés vízzel pépesítse, majd citrommal és mézzel ízesítve, vagy ezek nélkül fogyassza.

A csalánt nyersen ételekbe vagy ételekhez keverve is fogyaszthatjuk, és kitűnő ételeket készíthetünk belőle. A csalánnal ízesített krémsajt az egyik kedvencem. Hogyan készül? Szedjen le egy kisebb csokor csalánt, majd szedegesse le a leveleit. Blansírozza azokat, vagyis helyezze a leveleket először forró vízbe, majd hideg vízzel öblítse le. Tegye félre, hogy alaposan lecsöpögjenek, ezután pedig vágja fel a csalánleveleket apró darabokra. Egy edénybe tegyen 30 dkg krémsajtot, adjon hozzá 2-3 fokhagymanyomón kipréselt fokhagymát, majd keverje hozzájuk a felaprított csalánleveleket. Ízesítse a pikáns krémsajtot sóval, fehér borssal és egy kevés frissen facsart citromlével. A krémsajt nagyon jól passzol a saját magunk által készített, teljes kiőrlésű lisztből és magvakkal dúsított kenyérhez.

A csalánsalátához a csalánt önmagában és más zöldségekkel is bátran fogyaszthatjuk. Én mindig idényzöldségeket használok, amelyeket egy kevés vajon zöldfűszerekkel megpárolok, de csak annyira, hogy roppanósan puhák maradjanak. Az öntet lehet joghurtos, olívaolajos, vagy éppen frissen facsart citromlevet is lehet önteni a salátára. Fűszerekkel tovább ízesíthetjük a salátát.

A csalánból leves is készülhet. Én általában valamilyen sovány húsból készült levest készítek. A következő recept is húsból készített lesz. Szeleteljen fel kisebb kockára 40-50 dkg csirkemellet. Egy edénybe öntsön egy kevés növényi olajat, amelyen dinszteljen meg egy fej vöröshagymát és két-három gerezd, felaprított fokhagymát. Adja hozzá a húst és kicsit pirítsa meg, majd öntse fel vízzel. Amikor kezd forrni a víz, akkor fűszerezze sóval, borssal, babérlevéllel. Amikor a hús kellőképpen átpuhult, akkor a levest besűrítjük. Ezt meg lehet tenni például puhára főzött és pépesített zöldségekkel. A főzés utolsó öt percében kell a blansírozott, felaprított fiatal csalánleveleket vagy hajtásokat a leveshez adni. A levest egy kevés frissen facsart citromlével még pikánsabbá lehet tenni.

A fasírtot nagyon szeretem, mivel rengeteg variációban elkészíthető. A fasírt készülhet csak zöldségekből, de sovány darált húsból is. Természetesen csalánnal is gazdagíthatjuk és egészséges gabonanövényekkel – bulgur, hajdina, köles – is dúsíthatjuk. Én aktuálisan olyan fűszernövénnyel gazdagítom, amely éppen nyílik a kiskertemben. Szoktam beletenni bazsalikomot, rozmaringot, koriandert és természetesen csalánt is.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük