fbpx

Meleget vagy hideget a panaszokra?

Piros színű melegítő palackot helyez hasára egy fiatal nő.

A hideg és a meleg hagyományosan bevált módszerek, melyek akut gyulladásoknál és sérüléseknél gyorsan segítenek. Hideg hatására az erek összehúzódnak, a vérzések csillapodnak, a duzzanatok lemennek, a fájdalmak enyhülnek. A meleg inger ellenben kitágítja az ereket. A vérbőség azt jelenti, hogy az anyagcsere javul az adott területen: a tulajdonképpeni gyógyulásról maga a szervezet gondoskodik.

A fizikai kezelések elősegítik az anyagcsere-folyamatokat meleggel, hideggel, vízzel, elektromossággal, ultrahanggal és mechanikus alkalmazásokkal, a kóros folyamatok így megállhatnak. Az ingerterápiák egy impulzust adnak a szervezetnek, hogy az segítsen önmagán. A szervezet túlingerlése mindenesetre rosszabbodási reakciókat provokálhat. A korrekt adagolás, az intenzitás, az alkalmazások időtartama és gyakorisága ezért létfontosságúak a kezelés sikere szempontjából.

Hideget vagy meleget?

A hideg alkalmazásokat – pl. a jégsprayt – gyakran alkalmazzák a sport területén, és a sportsérüléseknél gyors enyhülést hoznak. Érzéstelenítő hatásuk rövid időre megszünteti a fájdalmat, ezután természetesen a sérülés további kezelést igényel. Azonban nem mindig a hideg a megfelelő választás. Gyakran jobb a meleg: míg az akut panaszok jobban reagálnak a hidegre, a krónikus fájdalmakat sokszor jobb meleg alkalmazásokkal kezelni. De nincs szabály kivétel nélkül. Gyakran pont az ellentétes eljárás vezet gyógyulási sikerhez. A megfelelő kezelési hőmérséklet megválasztása tehát nagyon egyéni dolog.

Hideg

A hideg lelassítja a testi folyamatokat: a gyulladásokat elősegítő neurotranszmitterek így veszítenek aktivitásukból, az erek összehúzódnak, és kevesebb folyadékot adnak le a szövetekbe. Az idegrendszer is takarék üzemmódba kapcsol – a fájdalmat kevésbé intenzíven érzékeljük.

A hideg segíthet

  • ízületi sérüléseknél, szalag- és izomsérüléseknél;
  • posztoperatív panaszoknál;
  • kopásos megbetegedéseknél.

Az alkalmazások korlátozódhatnak helyileg bizonyos területekre, vagy végezhetők az egész testen. Egy hideg alkalmazás a kezelés időtartamától függően elérheti a bőrt, a bőr alatti szöveteket, az izmokat vagy az ízületeket.

Konkrét alkalmazási lehetőségek

A sport területén szívesen használt hideg sprayk nem vérző sportsérülések rövid távú kezelésére alkalmasak. Az akut sérülések kezelésére alkalmazott úgynevezett hideg pakolások, valamint a hagyományos jégpakolások és a hideg borogatások előnye, hogy optimálisan illeszkednek a testhez. Remény az egyre több reumás betegnek és más gyulladásos ízületi betegségben szenvedő érintettnek a hidegkamra, természetesen orvosi felügyelet mellett. Itt mínusz fokok uralkodnak. A fájdalomcsillapító hatás azonnal beáll, és sokan nagyobb panaszmentességről számolnak be a kezelést követően. A merülőfürdők is enyhíthetik a gyulladásos és fájdalmas ízületek panaszait. Az érintett testrészt orvosi felügyelet mellett körülbelül 10 percre jéghideg vízbe merítik. A hideg zuhanyt és a borogatást azonban otthon is gond nélkül alkalmazhatjuk.

Meleg

Meleg hatására az immunrendszer gyorsabban működik, az antitestek gyorsabban elérik céljukat, az anyagcsere-melléktermékek szélvész gyorsasággal elszállítódnak. A meleg ugyanolyan hatékonyan csökkenti a fájdalomérzést, mint a hideg, csak más módon. A meleg segít artrózisnál és krónikus ízületi gyulladásnál. Az alkalmazások – mint pl. a fangopakolás – történhetnek lokálisan, vagy érinthetik az egész testet. Az iszap- és paraffinfürdők már 15 perces alkalmazás után kifejtik hatásukat, a szénazsák akár háromnegyed órán át melegíthet. A meleg alkalmazásokkal a bőrt, az izmokat és a kötőszövetet érhetjük el.

A gyógykezelés további lehetőségei meleggel

Az infravörös besugárzás, az ultrahang és a magas frekvenciájú terápiák hullámok és elektromágneses mezők segítségével melegítik fel a szöveteket. A hideg pakolás melengető megfelelője a meleg pakolás, egy meleg borogatás, melyet otthon magunk is felmelegíthetünk a mikróban, és felhelyezhetünk az érintett ízületre. A felmelegített gyógypakolásokat (pl. fango, iszap) 15-30 percig hagyjuk az érintett területen, vagy masszázzsal kombinálva alkalmazzuk. A Kneipp-féle szénavirág-terápiát fürdőként vagy gyógypakolásként alkalmazhatjuk: a beteg izmok, inak és ízületek a 40 fok körüli hőmérsékletben kellemesen ellazulhatnak.

1 hozzászólás

  1. Pingback: Cinkhiány – okok, tünetek, megelőzés | Gyógyszer Nélkül

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük