fbpx

Méregtelenítés csalánnal és máriatövissel

Frissen szedett csalánlevelek egy zöld tálba rakbva egy kerti faasztalon.

Szervezetünknek időnként szüksége van méregtelenítésre, amikor megtisztítjuk a felhalmozódott méreganyagoktól, salakanyag-melléktermékektől, hogy megelőzhessünk bizonyos betegségeket, és javítsunk a tápanyagok felszívódásán.

Méregtelenítés csalánnal

A csalán a legismertebb vértisztító növények közé tartozik. Számtalan gyógyhatással rendelkezik, és nagyon jó méregtelenítő tulajdonságai vannak. A toxinokat és anyagcsere-végtermékeket úgy távolítja el, hogy serkenti a vesefunkciót, és ennek következtében több víz választódik ki. A csalántea rendkívül tisztító és regeneráló hatású az emésztőrendszerre, miközben egyúttal a szervezet természetes védekező mechanizmusát is aktiválja. Legjobb, ha a csalánteát magában isszuk, esetleg némi frissen facsart citromlével ízesítve.

A csalánlevelekből (különösen a hajtásvégeken található zsenge levelekből) – a teától eltekintve – még sok egyéb csodálatos fogás készíthető. A csalánt gyakorlatilag mindenhol alkalmazhatjuk, ahol spenótot vagy mángoldot használnánk.

A csalán tehát jól illik levesekbe, zöldségételekbe, felfújtakba, töltelékekbe, vagy feldolgozhatjuk finom pesztónak. Zöldturmixot is készíthetünk belőle: kevés csalánlevelet egyéb friss hozzávalókkal egészséges itallá varázsolhatunk.

Méregtelenítés máriatövissel

A máriatövis egy ismert májvédő növény. Megakadályozza a mérgező anyagok behatolását a májsejtekbe, elősegíti a máj regenerálódását és a májsejtek újraképződését. Mivel a máj az első számú méregtelenítő szervünk, a máriatövist nyugodtan nevezhetjük egy kiváló, a méregtelenítést támogató gyógynövénynek.

A máriatövist a környezeti mérgek, az alkohol vagy egyes gyógyszerek (pl. szintetikus ösztrogének, kemoterápia stb.) által okozott májkárosodásoknál alkalmazzák, hogy a májat és ezáltal a szervezet méregtelenítő mechanizmusait újra formába hozza.

Hepatitisznél is javasolják a máriatövist, hogy a májat megvédjük a fenyegető májcirrózistól. Ezek az alkalmazási területek mutatják, hogy a máriatövisnek mekkora is a májra gyakorolt jótékony hatása.

A máriatövist ihatjuk teaként, de hogy elegendő hatóanyaghoz jussunk, a máriatövis magjait mozsárban törjük össze, és ezután öntsük fel forró vízzel. 10 percig hagyjuk állni, és naponta háromszor igyunk belőle egy csészével, étkezések előtt fél órával. A magokat el is rághatjuk (naponta kb. 2 evőkanállal.) Még egyszerűbb a máriatövis bevétele étrend-kiegészítők formájában, vagy máriatövis-olajként, melyet egyszerűen salátaöntetek és zöldségételek elkészítéséhez használhatunk fel.

  1. Pingback: Kökény, az erősítőszer | Gyógyszer Nélkül

  2. Pingback: Májvédő mag, hashajtó kéreg, vizelethajtó levél | Gyógyszer Nélkül

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük