A kökénycserje tavasszal virágzik, és mert tele van tövissel, ideális feltételeket nyújt a fészkelő madaraknak. Ősszel aztán, októberben érik a kökény, ami úgy néz ki, mint a kis kerek szilva. Ahhoz, hogy fogyasztani lehessen őket, csak az első fagy után szedjük le a fanyar, savanyú ízű bogyókat. Ekkor készen állnak arra, hogy gyümölcslét vagy erősítő likőrt készítsünk belőlük.
Tulajdonságai:
- virága enyhén hashajtó, vizelethajtó, vértisztító;
- termése erősítő hatású kimerültségnél és lábadozásnál.
Gyűjtési ideje
A virágokat márciustól áprilisig, a termést októberben november elejéig szedjük, amikor érettek és puhák, de mielőtt lepotyognak, és mielőtt a madarak az egészet belakmározzák.
Alkalmazás
A virágokat megszáríthatjuk, a termésből likőrt készíthetünk.
- A virágból készült teát ihatjuk enyhe hashajtóként székrekedésnél – gyerekeknek is alkalmas –, bőrbetegségeknél, túlsúlynál, vagy vértisztító teakeverékekbe keverve.
- A kökénylikőrt alkalmazhatjuk erősítőszerként kimerültségnél, betegségek után.
Tea vértisztításhoz és fogyókúrához
Hozzávalók: 20 gramm kökényvirág, 20 gramm pitypanggyökér, 20 gramm borsmenta, 20 gramm csalánlevél, 20 gramm körömvirág.
Elkészítése: 1 evőkanálnyi keveréket öntsünk fel forró vízzel, és 10 percig lefedve hagyjuk állni. Lehetőleg naponta háromszor étkezés előtt igyunk egy csészével kortyolgatva.
Iratkozzon fel hírlevelünkre még ma!
Töltse ki a feliratkozó formot, hogy naprakész információkkal láthassuk el Önt.
Kökénylikőr
Egy kupicával fogyasszuk hidegen erősítőszerként, és az emésztés serkentésére nehéz ételek után.
Hozzávalók: 600 gramm kökény, 400 gramm cukor vagy nyerscukor, 2 rúd fahéj, 5 szegfűszeg, 1 vaníliarúd kikaparva, 2 csillagánizs, kb. 8 dl gin vagy vodka.
Elkészítése: A leszedett kökényt kiválogatjuk, és egy tepsiben egy éjszakára mélyhűtjük. A fagy hatására puhák lesznek, és elveszítik a keserű tanninokat. Másnap hagyjuk kiolvadni (mint a természetben), és egy 2 literes befőttes üvegbe vagy egy kancsóba töltjük. 4 dl vizet a cukorral felfőzünk, feloldjuk, és forrón a kökényre öntjük. Hagyjuk hűlni. A kökény ezáltal kipukkan, de ha nem, egy krumplinyomóval óvatosan rásegíthetünk. Egy éjszakát állni hagyjuk. Másnap hozzáadjuk a fűszereket, és ginnel vagy vodkával feltöltjük, amíg az üveg tele lesz, majd lezárjuk vagy lefedjük. 6-8 hétre egy meleg ablakpárkányra állítjuk (a likőrnek idő kell), közben időnként megrázzuk vagy megkeverjük. A likőrnek lassan mélyvörösre kell színeződnie. Gézdarabon vagy harisnyán átszűrjük, és szép üvegekbe töltjük. A visszamaradt kökényt hűtőszekrényben tároljuk, és őszi-téli fogásokhoz felhasználhatjuk, pl. vadakhoz, sültekhez, desszertekhez.