fbpx

Medveszőlő – a húgyhólyag doktora

Medveszőlő.

Szőlőszerűen kúszik a magas hegyekben, a meredek sziklás vagy kaviccsal borított útszéleken, a napos és meleg helyeket kedveli. Az ember számára ehetetlen bogyó a medvéknek állítólag csemege. A medveszőlő és a vörös áfonya sok tekintetben nagyon hasonlít egymásra: egymás mellett nőnek, mindkettőnek örökzöld levele van, és mindkettő hasznos hólyaggyulladásnál. A vörös áfonya cserjéje mindenesetre egyenesen nő, és levelei az alsó oldalukon barnán pettyezettek.

A gyulladásgátló és antibakteriális hatású medveszőlő – a hatékonyságát meghatározó arbutin nevű összetevővel – a legfontosabb szernek számít a hólyagfertőzéseknél. Hatékonysága bizonyított, de alkalmazásakor figyelembe kell venni néhány dolgot.

Az örökzöld levelek késő ősszel tartalmazzák a legtöbb hatóanyagot, de nyáron is szedhetők. A november ideális gyűjtési hónap lenne, de a magas hegyekben – ahol a növény honos – általában ilyenkor már hó van. A leveleket óvatosan tépjük le az ágakról, az ágakat ne vágjuk le. A leszedett leveleket szellős helyen maximum 40 °C-on szárítsuk, és egy üvegben vagy kartondobozban sötét helyen tároljuk. A friss levelekből tinktúrát is készíthetünk.

Alkalmazása:

  • Teaként hólyaggyulladásnál, húgyúti fertőzéseknél, vizeléskor tapasztalt égő érzésnél és fájdalomnál naponta maximum 2-3 csészével, legfeljebb 14 napon keresztül.
  • Tinktúraként naponta 3-szor 20 csepp étkezés előtt, 3 dl folyadékban elkevert 1 kávéskanál nátrium-bikarbonáttal együtt beszedve, maximum 7 napon keresztül.

Medveszőlőtea készítése

Egy napi adaghoz 3 teáskanál szárított levelet kissé aprítsunk fel, öntsük fel 6 dl forró vízzel, hagyjuk állni 6-12 órát, szűrjük le, és megmelegítve 3 adagban a nap folyamán elosztva igyuk meg. Hólyaggyulladásnál, húgyúti fertőzéseknél a tea gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatású, azonban csak 8-as pH-értékű lúgos környezetben, amit bázikus, fehérjeszegény táplálkozással, vagy rövid távon vízben oldott nátrium-bikarbonát bevitelével érhetünk el. A medveszőlőtea azonban nem vizelethajtó, ezért mellé igyunk bőségesen, akár 2 liter forró vizet is, amit részben helyettesíthetünk vizelethajtó hatású teával is, melyet pl. csalánból, nyírfalevélből és mezei zsurlóból készíthetünk el. Terhesség alatt tilos a medveszőlő alkalmazása, mert fájásokat válthat ki.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük