fbpx

A hasmenés természetes ellenszerei

Fiatal lány hasmenéssel ül a WC-n.

A hasmenésnek többféle oka is lehet. Okozhatja betegség, például vírusos vagy bakteriális fertőzés, de egyes antibiotikumoktól is előfordul, hogy gyakrabban kell a mellékhelyiséget meglátogatni. A hasmenés további okai: egyes betegségek, például a Crohn- betegség, ételallergia, tejcukor- vagy lisztérzékenység, daganatos megbetegedések. Hasmenésről akkor beszélhetünk, ha valakinek egy nap legalább háromszor van híg széklete. Megijedni nem kell, hiszen általában a hasmenés amilyen gyorsan érkezik, olyan sebtében távozik is. Viszont vannak figyelmeztető jelek, amelyek utalhatnak rá, hogy akár komolyabb probléma is lehet a háttérben. Ilyen, ha két napnál is tovább tart a hasmenéses állapot, vagy a széklet véres, ha a hasmenés magas lázzal párosul, ha elmúlik, majd visszatér a betegség, vagy ha a hasmenés kiszáradással jár együtt.

Amikor valakinek megy a hasa, az első és legfontosabb lépés, hogy megtisztítsa a bélrendszerét a felhalmozódott salakanyagoktól, ez a gyógyulás folyamatát is némileg felgyorsítja. Erre tökéletesen alkalmas a medvehagymatea, amely némileg nyugtatólag hat a gyomorra és a belekre.

A csersav csökkenti a belek gyulladását, ezért ajánlott ilyenkor csersavtartalmú gyógyteákat kortyolgatni. Ilyen a szederlevéltea, amely megszünteti a hasmenést. 2 dl forrásban lévő vízbe tegyen egy teáskanálnyi szárított szederlevelet, hagyja állni 10 percig, majd szűrje le. Naponta akár három csészével is elfogyaszthat belőle.

A fekete tea is gazdag csersavban, amely enyhíti a gyomor fájdalmát, csillapítja a hasmenést és a kiszáradás ellen is védelmet nyújt.

A tölgyfatea is hatásos lehet hasmenés kezelésére, főleg a tölgyfakéreg cserzőanyag-tartalma miatt, amelynek gyulladáscsökkentő és összehúzó hatása van. A teát a tölgy kérgéből és leveléből is el lehet készíteni. Forraljon fel 2,5 dl vízben egy teáskanálnyi összeaprított kérget, vagy néhány – szintén összevagdalt – levelet. 10 perc múlva szűrje le és minden ízesítés nélkül fogyassza.

Az enyhe hasmenés remek ellenszere a málnalevéltea. Segít pótolni az ásványi anyagokat és vitaminokat, amelyek a hasmenés során távoznak a szervezetből.

A fertőző hasmenést gyógyítják a berberintartalmú gyógynövények, mint például a borbolya, amely a berberin nevű hatóanyagnak köszönhetően antibakteriális, fertőzésgátló és gombaellenes hatással rendelkezik. Arra azonban vigyázni kell, hogy a termése hashajtó hatással rendelkezik, tehát elsősorban a levelét célszerű alkalmazni, viszont nagyobb dózisban alkalmazva szintén hasmenést okozhat. Fertőzéses hasmenésre jó lehet még a zsályából és a vadsóskából készült tea. A zsálya hatásos gyomor- és bélbántalmak enyhítésére és a hasmenés megszüntetésére. A vadsóskateát szintén egyszerű főzéssel lehet elkészíteni, a panaszok meglétéig napi egy csészényit szükséges belőle fogyasztani.

Az alma is hatásos lehet a hasmenés megszüntetésére, ebben pektintartalma nyújt segítséget. A pektin, amikor bekerül az emberi szervezetbe, akkor módosítja a széklet víztartalmát, éppen ezért nemcsak a hasmenést, hanem a székrekedést is hatékonyan lehet kezelni vele.

A szentjánoskenyérliszt is egyrészt pektintartalma miatt képes hatékonyan megállítani a hasmenés folyamatát, másrészt a benne lévő tannin segít, hogy a belek újra egészségesen legyenek képesek működni. A szentjánoskenyérlisztet folyadékkal vagy mézzel összekeverve kell elfogyasztani.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük