fbpx

A gyomorfájdalomnak sok oka lehet – gyomorpanaszok természetes ellenszerei

Nő szürke felsőben fájó hasát fogja.

A gyomorfájdalomnak számos oka lehet. A két legjellemzőbb dolog, amire ilyenkor mindenki gondol, hogy valami rosszat evett, azaz elrontotta a gyomrát, illetve sokan gondolják azt, hogy gyomordaganatuk van. Pedig számtalan más oka is lehet a gyomorfájdalomnak. Mutatjuk is, melyek ezek.

A gyomorégés sokakat érintő egészségi probléma. Ilyenkor a gyomor egy kis tartalma visszaáramlik a nyelőcsőbe, ami nemcsak a nyelőcső és a torok, hanem a gyomor fájdalmát is okozhatja. A fájdalom mellett az égő érzés is megjelenik, így a savas reflux sok kellemetlenséggel és gyomorfájdalommal is együtt járhat.

A pajzsmirigybetegség sok embert sújt. Sokan nem is gondolják, hogy a testünkben szinte minden összefügg mindennel. Ha alig eszünk, mégis hízunk, ha gond van a pajzsmirigyünkkel, mégis sokat fáj a gyomrunk, nem gondolnánk, hogy a kettő között szoros összefüggés van, pedig ez így van. A pajzsmirigy egészségi állapota nagyban meghatározza, hogy milyen lesz az emésztésünk, milyen állapotban lesz az emésztőrendszerünk.

Amennyiben valakinek túlműködő pajzsmirigye van, azt tapasztalhatja, hogy az emésztése is jelentősen felgyorsul, ami gyomorfájdalmat generál. Nincs ez másként az alulműködő pajzsmirigy esetén sem, amikor a pajzsmirigy csak kevés hormont termel, amikor is jelentősen lelassul az emésztés, ami viszont székrekedéshez, haspuffadáshoz és fokozott bélgázképződéshez vezethet. Ezek pedig mind a gyomor és a has fájdalmát okozhatják.

A gyomor fájdalmát az is előidézheti, ha fekélyek keletkeznek benne. Ezek a fekélyek általában a Helicobacter pylori nevű baktérium következményeként alakulnak ki. A fekélyek okai lehetnek a fájdalom megjelenésének, illetve egyéb kényelmetlenséget is okozhatnak, mint például puffadás, hányás, hányinger, gyomorégés és egyéb, emésztéssel összefüggő panaszok.

Előfordul, hogy valakinek fizikai tünetei vannak, sokat fáj a gyomra, ám a vizsgálatok semmilyen betegséget nem mutatnak ki. Ilyenkor az orvos csak arra gyanakodhat, hogy valamilyen lelki oka lehet a „betegség” kialakulásának, azaz a páciensnek pszichoszomatikus tünetei vannak. A depresszióban szenvedő betegek gyakran panaszkodnak gyomorfájdalomra. Ilyenkor a mentális betegséget kell kezelni, ami a testi panaszokat is segít megszüntetni.

A gyomorpanaszok kialakulásában nagyon sok minden kiemelkedő szerepet játszhat. A gyomorfájdalom hátterében állhat ételmérgezés, illetve az elszaporodó káros baktériumok is okai lehetnek, ha sokat fáj a gyomrunk. Más okai is lehet a gyomorfájdalomnak, ilyen például a fokozott bélgázképződés, az emésztési zavar, a túlevés, a gyomorégés, a székrekedés, az allergiás reakció, a fertőzés, a stressz, de egyes gyógyszerek és a laktózintolerancia is oka lehet az állandósult gyomorpanaszoknak.

A gyomorpanaszok enyhítésében nagy szerepe lehet a természetes módszereknek is. Ide tartozik például a gyömbér, amely az egyik legnépszerűbb természetes gyógymód lehet. A gyömbér az egész bélrendszert segít ellazítani, illetve kiemelkedő az antibakteriális és gombaellenes hatása is. A gyömbér az olyan emésztési zavaron is könnyedén és gyorsan tud segíteni, mint amilyen a hasmenés. A gyömbérből ízletes teát készíthetünk, de nyersen is fogyaszthatjuk, ám csakis mértékkel tegyük ezt, mert nagy mennyiségben fogyasztva akár gyomorégést is okozhat.

Az emésztőrendszer megnyugtatására a kamilla és a borsmenta is nagyon alkalmas. Mindkét gyógynövény erős görcsoldó és gyulladáscsökkentő hatásokkal rendelkezik. A gyógynövényekből külön-külön is finom tea készülhet, azonban vegyíthetjük is ezt a két teát, amelyet friss citromlével fogyaszthatunk. Napi 3-4 csésze teát is elkortyolhatunk.

A köményt évszázadok óta alkalmazzák emésztési zavarokra. Egy timol nevű vegyületet tartalmaz, amely segít megnövelni az enzimszekréciót, illetve segít az emésztésben is. Fogyaszthatjuk teakánt, de az is nagyon hatékony, ha egy-két csipet őrölt köménymagot elkeverünk mézzel, és ily módon fogyasztjuk.

Ha gyomorpanaszaink vannak, az édesgyökérre és az édesköményre is számíthatunk. Mindkettő nemcsak megnyugtatja a gyomrot, de nagyon eredményesen meg is szünteti a különféle gyomorpanaszokat. Mindkét gyógynövény nagyon hatékony a gáz és puffadás enyhítésére, ezen kívül antimikrobiális és görcsoldó tulajdonságokkal is rendelkezik. Az édesgyökeret és az édesköményt is fogyaszthatjuk gyógyteaként.

Gyomorpanaszokra a banánt is fogyaszthatjuk, ugyanis egy rendkívül könnyen emészthető gyümölcsről van szó. Pektinben és káliumban is gazdag. Az előbbi csökkenti a hasmenés kialakulásának az esélyét, az utóbbi pedig pótol némi elektrolitot, ha éppen hasmenésünk van.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük