fbpx

A vízhajtás doktora: ezüstös hölgymál

Ezüstös hölgymál (Hieracium pilosella) sárga virága.

Az ezüstös hölgymál (Hieracium pilosella) mind Európában, mind Ázsiában megél. Elsősorban a száraz gyepeket, réteket és erdőket, illetve a sziklás helyeket kedveli. A száraz idő miatt ennek a harminc centiméter magasra megnövő, májustól októberig virágzó évelő növénynek a levelei befelé kunkorodnak, a nyeles, sárga virágai pedig vörös csíkokkal átszőttek.

A gyógynövény az őszirózsafélék családjába tartozik. Új-Zélandon betelepítették ezt a növényt a juhot tartó gazdák legnagyobb bánatára. Ezüstös hölgymállal elsősorban hegyvidéki legelőkön, száraz réteken és erdei fenyvesekben találkozhatunk. A száraz, laza és homokos talajt kedveli.

A fészekvirágzatúak családjába tartozó gyógynövény csökkenti a torokgyulladás kellemetlen tüneteit és megszünteti a hasmenést.

Egy népi hiedelem szerint az ezüstös hölgymál a szívet is megerősíti, főleg akkor, ha a gyógynövényt teliholdkor ássuk ki és aztán egy időre egy fehér színű kendőbe bugyoláljuk.

A gyógyászat számára az egész növény hasznos. A gyógynövényt virágzáskor gyűjtik be, majd csokorba kötve a szabad levegőn szárítják. A gyógynövény szinte minden része nagyon gazdag kumarinban, fenolsavakban és flavonoidokban.

Az ezüstös hölgymál vízhajtó tulajdonságokkal rendelkezik. A gyógynövényben található flavonoidok elősegítik a szervezetben felhalmozódó káros anyagok gyors kiürülését.

A kumarin elősegíti az epekiválasztást és antibiotikus hatással is rendelkezik. A gyógyszeripar nem az emberek gyógyítását szolgáló gyógyszerekben használja ki ezt az antibiotikus hatást, hanem az állatgyógyászatban. A gyógynövényből készült gyógyszerek megakadályozzák egyes baktériumok elszaporodását, amely az emberre is átterjedhet. Az állatoknál ez a baktérium vetélést okozhat, míg az embereknél lázas állapotokat indukálhat.

A gyógynövényt az alsó végtagokban kialakult vizenyő esetén javasolják. A gyógynövény nagyszerű vitamin- és ásványianyag-forrás, hiszen tartalmaz A-, C- és D-vitamint, illetve B-vitaminokat. Van még benne vas, szilícium, magnézium, cink és mangán.

A gyógynövényt alkalmazzák forrázatként, porítva, kapszula vagy folyékony kivonat formájában, több gyógyszerkészítmény alapanyaga.

Teaként a szokásos módon fogyaszthatja. Tegyen 50 grammnyi növényt egy liter forrásban lévő vízbe. Hagyja ázni tíz percig, majd szűrje le. Naponta két csészével igyon belőle. Vízhajtó hatása miatt reggel és délben fogyassza.

  1. csata marika

    hol lehet ehhez a virághoz hozzájutni ,,,,véletlenül nem lehet rendelni ,,,ha van és mennyi lenne ,,köszönöm

    1. Tösér Zoltán

      Kedves Marika!
      Nekünk a kertünk tele van vele.Anyum nehezen tud füvet nyírni,ezért hagytuk,hogy elszaporodjon ez a növény,mert kiirtja a füvet.Alacsony termetű,jól tűri a taposást és ilyenkor,amikor virágzik gyönyörű a kert tőle.A szomszédba is átszaporodott,de ott sem bánják.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük