Elvileg számos házi gyógymód létezik, melyeket alkalmazhatunk akut hasmenés ellen. Mindenesetre már a táplálkozásnál odafigyelhetünk, mit viszünk be a szervezetünkbe, és így bizonyos mértékig enyhíthetjük, vagy akár meg is szüntethetjük a hasmenést.
Az elmúlt években meglehetősen sok mítosz született, mely táplálék ideális, ha túl híg a széklet. Ezekből sokat nyugodtan figyelmen kívül hagyhatunk, mivel – enyhén szólva – egyszerűen képtelenségek. Ebben a cikkben azt szeretnénk bemutatni, hogy mely ételek valóban jótékony hatásúak hasmenésnél.
Mit ehetünk hasmenésnél?
Sokan ajánlanak sós stanglit és kólát, mivel ezek az élelmiszerek megfogják a székletet. Mindenesetre nem árt az óvatosság, mert a só túlzott fogyasztása és a sok cukor a hasmenést néha akár fel is erősítheti. Adunk néhány tippet, melyek biztosan segítenek a hasmenés leküzdésében:
- Tanácsos almát reszelni és fogyasztani. A héjában található pektin képes megkötni a béltraktusban lévő folyadékot, és így enyhén székletfogó hatású, ami természetesen jól működik hasmenés ellen. Az alma lereszelése fontos, mert így nagyobb felülettel találkozunk, mint harapással. Normál esetben a beleink egyedül is megbirkóznának vele, de hasmenésnél ez a művelet erősen korlátozott, és a hasznos pektin gyakran egyszerűen kiválasztódik, és csak reszeléssel fejti ki teljes hatását.
- Sok tea és leves hasmenés ellen. A tea nagyon jól működhet hasmenésnél, hiszen ennél a betegségnél egy kissé felborul a folyadékháztartásunk egyensúlya. Elsősorban gyógynövényteák ajánlottak vagy egy könnyű leves, ami egyúttal fontos ásványi anyagokat is juttat a szervezetbe.
- A csokoládé székletfogó hatással rendelkezik. Nem arról van szó, hogy édes finomságokkal jutalmazzuk magunkat, hanem célzottan meghatározott csokoládéfajtákat együnk. Minél nagyobb a kakaótartalom, annál jobb. Azaz a keserű csokoládé jobban segít hasmenésnél, mint a szokásos tejcsokoládé.
- Együnk banánt hasmenés ellen. Az almához hasonlóan a banán is pektint tartalmaz, ami képes megkötni a vizet a béltraktusban.
Mit ne fogyasszunk hasmenésnél?
- A kóla méreg a szervezet számára. Még ha helytelenül újra és újra is ajánlják hasmenés ellen, semmiképp nem tanácsos inni. A szénsav és a túlzott cukortartalom negatív hatással van a bélflórára.
- Az erős fűszerek nem tesznek jót általánosságban sem. Ha hasmenéstől szenvedünk, még inkább kerülnünk kell az ilyen plusz terheléseket.
Ezen kívül nem ajánlott a tej vagy egyéb laktóztartalmú táplálék, zsíros ételek, savanyú dolgok fogyasztása, melyek megterhelik a gyomrot.
Nagyon fontos dolgot érintett, a gyógytea közül ajánlott a lósóska, meg a pipefü (libapimpó), azon kívül jó hatással van még a kevés sóba főtt rizs sárgarépával. Így együtt jót tesz a gyomornak. Még a gyümölcsök közül az áfonyáról sem kel megfelejtkezni.
Köszönöm a lehetőséget a hozászoláshoz.
ahogy én tudom, nem szabad magas fehérjetartalmú ételeket enni (hús, tej tojás, stb), mert allergiás reakciókat vált ki !!!
Tapasztalat alapján tudom javasolni, amit tanácsként kaptam: villával vagy szitán áttört TÚRÓ héja nélküli reszelt almával és keksszel (amúgy is jó ilyenkor a háztartási keksz: energiatartalma is van, azonkívül ha magában esszük, jobban kívánjuk rá a teát). Inzulinos cukros lévén fontos megjegyeznem, ha esetleg mások is járnak ebben a cipőben, hogy fontos pl. a gyümölcslé, húsleves, keksz, ropi, tea, főtt krumpli fogyasztása, nehogy még jobban felboruljon a cukorháztartásunk, mint amennyire amúgy is felborítja a hányás, hasmenés! Ne megszokásból adagoljuk az inzulint! Köszönöm a lehetőséget!
Hasznos jó dolgok Köszönöm
B Kati
Pingback: Mit együnk, ha hasmenésünk van? | Diabetika.info
Mit egyen az a beteg, akinek magas a káliumszintje, de túl laza széklete van? Amúgy RA-s és hypertoniás beteg. Köszönöm a jó ötleteket!
Hagyma ecettel nekünk be vált és nincs utána szék rekedtség
Nekem ezek a tanácsok haszontalanok. Fruktóz malabszorpcióm van, tehát reszelt almát nem ehetek. A csokoládéból esetleg az étcsoki lehetne jó, de az irritálja a gyomrot és beleket.