fbpx

Tavaszi erő a medvehagymában

Medvehagyma levelei egy vágódeszkán, mellette fehér kés.

A gyógynövénygyűjtők, természetkedvelők, sétálgatók és egész családok örülnek minden kora tavasszal a medvehagyma hajtásainak. A fiatal levelek erősítő tulajdonságai a hosszú tél után különösen keresettek. Otthon a leveleket langyos folyó víz alatt alaposan megmosva, egy jól záródó frissen tartó dobozban néhány napig tárolhatjuk. Tavasszal a medvehagymát frissen fogyaszthatjuk, tartósító eljárásként pedig választhatjuk a fűszersót és a medvehagymapasztát, orvosságnak a tinktúra a legjobb.

Tulajdonságai:

  • támogatja a vérkeringést;
  • regenerálja a bélflórát;
  • tisztítja a vért, a gyomrot és a beleket;
  • erősíti a keringési és az immunrendszert;
  • csökkenti a vérnyomást és a koleszterinszintet;
  • magas az ásványianyag- és a C-vitamin-tartalma.

Gyűjtési ideje

Körülbelül március közepétől kezdenek hajtani a hosszúkás, hegyes levelek nedves, árnyas lomberdőkben, ahol ilyenkor fokhagymaillat árad. A leveleket zsengén, fiatalon szedjük le, körülbelül április közepéig, később az íz és az illat túl átható lesz. Lehetőleg szennyezetlen növényeket gyűjtsünk.

Felhasználása:

  • Lehetőleg frissen és nyersen, vagy rövid ideig főzve felhasználhatjuk tavaszi salátákban, levesekben, túróban, tejfölben, pesztóban, pogácsában, rizottóban. Mindig jól mossuk meg, itassuk szárazra, és vágjuk vékony csíkokra.
  • Fűszersó vagy paszta formájában ízesíthetünk vele.
  • Tavaszi kúra friss medvehagymával: 4-5 héten át naponta egy marékkal együnk belőle különböző variációkban és fogásokban.

Medvehagymás receptek

Tavaszi saláta

Készítsünk egy mártást joghurtból, mustárból, modenai ecetből, fűszersóból és olívaolajból. Tavaszi vadon élő zöldfűszereket, pl. pitypanglevelet, sóskát, földi borostyánt, medvehagymát mossunk meg, esetleg aprítsuk össze, és tépősalátával, főtt tojással, valamint kapribogyóval együtt adjuk a mártáshoz, tojással és pirított kenyérkockákkal tálaljuk.

Tavaszi fűszersó

Ehhez szükség van frissen szedett zsenge tavaszi fűszernövényekre – pl. medvehagyma, vadon termő metélőhagyma, csalánhajtás, földi borostyán, sóska (természetesen elkészíthetjük a fűszersót kerti fűszernövényekből is) – és lehetőleg tengeri sóra. A növényeket szabadítsuk meg a kemény száraktól, langyos folyó vízben alaposan mossuk meg, papírtörlővel itassuk szárazra. Egy ollóval vágjuk durva darabokra, adjuk a konyhai aprítógépbe, és töltsük fel tengeri sóval (egy csésze durvára vágott növényre egy csésze sót számoljunk). A géppel vágjuk finomra, szórjuk egy sütőpapírra és a levegőn hagyjuk száradni 2-3 napig. Kézzel dörzsöljük finomra és töltsük üvegekbe. Ízesíthetünk vele salátaönteteket, leveseket, mártásokat, zöldségeket, burgonyát, fűszervajat, túrót stb.

Medvehagymapaszta

Hozzávalók: 50 gramm zsenge medvehagymához 5 gramm só és 100 gramm olaj (hidegen sajtolt olívaolaj, szőlőmag- vagy hidegen sajtolt napraforgóolaj)

A medvehagymát langyos vízben megmossuk és szárazra töröljük, ollóval vékony csíkokra vágjuk, és a sóval, olajjal együtt aprítógépben vagy mixerben finomra pürésítjük. Üvegbe töltjük, és hűvös helyen tároljuk. 6-9 hónapig tartható el.

  1. Formanek Ilus

    A medvehagymát, ahogy a piacon lehet kapni vesszük és fogyasztjuk, minden étkezésnél valamilyen formában, ha másképpen nem akkor rászórom az étel tetejére.
    Gyakran csinálok turó, paprika nagyon apróra vágva, medvehagyma szintén össze vágva kis tejföllel jól összekeverve és már fogyasztjuk is ropogós kenyérrel!

  2. Kengyelné Irén

    67 éves vagyok, a nagymamám 1902-ben született és az Ő mamája már a Villányi hegy legmagasabb csúcsának völgyéből a Szársomjótól hozatta a medvehagymát, ill. poszhagymát. A környéken nem sok magas vérnyomású embert találni. Általában a Húsvéti sonkához fogyasztották először, mint kompenzálót, vitamint.
    A füstölt fel-, a poszhagyma leviszi a vérnyomást alapon.

  3. Patartics László

    Tinktúra készítése: aprítsd össze a friss medvehagymát, tedd egy dunsztos üvegbe és öntsd fel pálinkával. Kb szobahőfokon tartsd 2 hétig aztán szűrd le. Napi teáskannával fogyaszd.

  4. A medvehagymát alaposan megmosom, apróra zúzom, sózom, olíva olajjal leöntöm. Kis csavaros üvegekbe zárva hűtőbe tárolom. Vajas pirítós tetejére kenve számomra a legfinomabb reggeli.

  5. Pingback: Egy béltisztítással sok betegség előzhető meg | Gyógyszer Nélkül

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük