fbpx

A vírusok és baktériumok nagy ellensége, a torma

Reszelt torma egy királykék színű tálkában, mellette a tormagyökerek.

A torma eléggé megosztó fűszer- és gyógynövény. Valaki vagy szereti, vagy egyenesen menekül, ha csak megérzi az illatát, amelyet illóolaj-tartalmának köszönhet. A legújabb kutatások szerint azonban rendszeres fogyasztás esetén nemcsak a baktériumokat, hanem a vírusokat is elpusztítja, és fél napon keresztül védelmet nyújt az emberi szervezet számára. Antibakteriális hatását a benne található glikozidoknak köszönheti. Népies elnevezései: csípős vagy közönséges torma, őshazája a Volga és a Don környéke. Ma már hazánkban is sok vidéken foglalkoznak a termesztésével. A torma nagyon kedveli a nedves réteket és szántókat. Hatóanyagai közül kiemelkedő a korábban említett glikozid, a mustárolaj, a C-vitamin és a kálium is. A C-vitamin többek között az immunrendszerünket erősíti, a kálium a vese megfelelő működését biztosítja, míg a mustárolaj a nyálkahártya vérellátását segíti elő.

A torma gyógyhatása rendkívül szerteágazó. Támogatja a máj méregtelenítő munkáját, csökkenti a gyulladást, erősíti az immunrendszert, tisztítja a felső légutakat, felgyorsítja a gyógyulási folyamatot, akár náthával, köhögéssel vagy mandulagyulladással állunk szemben. Izzasztó, lázcsillapító, fertőtlenítő és vizelethajtó hatásokkal rendelkezik. Enyhíti a vese- és hólyaggyulladás, a reuma és a köszvény kellemetlen tüneteit, csökkenti az izomfájdalmakat. Az emésztési panaszokat is orvosolni tudja, ugyanis mérsékli a puffadást, hatásos lehet székrekedésre, de az étvágytalanságot is megszünteti. Csillapítja a fejfájást, nyugtatja az idegeket, és még a fogfájást is elmulasztja. A rovarcsípés okozta fájdalmat is képes rövid idő alatt orvosolni. Hatékonyan csillapítja a menstruáció során jelentkező görcsöket és a kellemetlen tüneteket.

Ha felső légúti panaszai vannak, akkor készítsen tormaszirupot. Egy kis befőttesüvegben keverjen el reszelt tormát és mézet, naponta fogyasszon belőle 2-3 teáskanálnyit, és a panaszai hamarosan a múlté lesznek. A tormából készült tinktúra a fejfájás egyik leghatékonyabb ellenszere. Szintén egy befőttesüvegbe rakjon reszelt tormát, erre öntsön alkoholt. Érlelje egy-két napig, szűrje le, majd egy keveset masszírozzon a fájó halántékára. Ezt a tinktúrát reumás panaszok enyhítésére is lehet alkalmazni. Télen tanácsos tormakúrát tartani, hogy immunrendszere megerősödjön, és hogy elkerülje a náthás megbetegedéseket. Reszeljen le egy tormagyökeret és naponta fogyasszon belőle egy-két teáskanálnyit. A kúra két hétig tartson, majd iktasson be ugyanennyi szünetet. Ha torokgyulladás gyötri és ez köhögéssel párosul, akkor jól jöhet a tormatea. 2 dl vízzel forrázzon le egy evőkanálnyi reszelt tormát, hagyja állni 10 percet, majd szűrje le. Ízesítse mézzel.

Láthatjuk, a torma rendkívül egészséges, nagy mennyiségben fogyasztva azonban irritálhatja a nyálkahártyát. Vesebetegségben szenvedőknek így csak kis adag ajánlott ebből a különleges ízű fűszernövényből.

A tormát nem csupán gyógyító hatása miatt szerethetjük, hanem sütés és főzés során is felhasználhatjuk. Adagolhatjuk savanyúságokhoz, készíthetünk belőle ecetes tormát. Ez utóbbi sokkal egészségesebb lesz, ha cukor helyett mézet, míg ecet helyett fehérbort használunk. Sültek mellé kiváló lehet a tormamártás vagy a majonézes torma. A leveleit is felhasználhatjuk, alaposan megmosva készíthetünk belőle „töltött káposztát”, amely a jövőben a töltött torma elnevezést kell, hogy megkapja. Én már készítettem töltött tormát, és merem állítani, hogy sokkal finomabb, mint társa, a töltött káposzta.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük