fbpx

Húgyúti fertőzések és gyulladás ellen is jó a torma – köményes-citromos tormasaláta-recepttel

Vágódeszkán tormagyökerek, fakanálban reszelt torma.

A torma rendszeres fogyasztása számos előnnyel jár együtt. Nagyon sokan kedvelik és fogyasztják az őszi és téli hónapokban. Jól is teszik, hiszen a torma csökkenti a téli fertőzések, téli betegségek, de még a krónikus betegségek kockázatait is.

A torma olyan bioaktív vegyületeket is tartalmaz, amelyek csökkenthetik a rákos betegségek kockázatait is. Ezeket a védő hatásokat a torma az antioxidánsainak köszönheti.

A torma a következő tápanyagokban bővelkedik: cink, foszfor, mangán, magnézium, vas, réz, kalcium, kálium, nátrium, C-vitamin, A-vitamin, tiamin, riboflavin, piridoxin, pantoténsav, niacin, folátok.

Ahogy idősödünk, úgynevezett májfoltok alakulhatnak ki a bőrünkön. Főleg akkor alakul ki ez a bőrprobléma, ha nem törődünk a fényvédelemmel, hiszen nemcsak nyáron, hanem minden évszakban javasolt a fényvédő használata. A torma leve azonban nagyon hatékonyan képes halványítani ezeket az öregségi foltokat. Egy másik módszer is létezik a probléma orvoslására. Reszeljünk le tormát, majd tegyük egy befőttesüvegbe. Adjunk hozzá annyi almaecetet, amennyi ellepi, majd hagyjuk két hétig egy sötét helyen. Két hét múlva szűrjük le, mártogassunk meg egy vattakorongot az elegyben és vigyük fel a kényes bőrfelületre.

A torma gyökere antimikrobiális hatásokkal is rendelkezik. Nemcsak a fülfertőzések kezelésében lehet nagyon hatékony, hanem segíthet más, baktériumok által okozott fertőzések és ezzel együtt betegségek kialakulása ellen is.

A torma egyik áldásos hatása, hogy nagyon eredményesen képes enyhíteni a különféle légzőszervi betegségeket. A tormagyökeret használhatjuk megfázás, hörghurut és köhögés esetén is.

Amikor testünkben elszaporodnak a szabad gyökök, akkor úgynevezett reaktív oxigénfajták termelődése kezdődik meg a szervezetben. A tormával kapcsolatos vizsgálatok és kutatások azonban azt mutatták, hogy a torma csökkenti ezeknek a reaktív oxigénfajtáknak az elszaporodását és ezzel együtt a különféle betegségek kialakulását. A torma, még az ízületi gyulladás tüneteit is nagyon hatékonyan és eredményesen csökkenteni tudja.

A tormát akkor is fogyaszthatjuk, ha gond van az emésztésünkkel, ugyanis a kutatási eredmények azt mutatják, hogy fokozza az epetermelést, így segítve az emésztést.

A torma számos fitovegyületet, antioxidánst tartalmaz, amely rendkívül előnyös az emberi egészségre. Ezeknek az antioxidánsoknak egy része antimutagén, ami azt jelenti, hogy megvédheti az emberi szervezetet a mutagénektől, amelyek egyébként súlyos betegségeket okozhatnának.

A torma rutinban is bővelkedik. Ez nem más, mint egy antioxidáns flavonoid, amely pozitív hatással van a keringésre.

A tormában lévő bizonyos enzimek stimulálhatják az emésztést és elősegíthetik a bélmozgást. A torma segíthet a gyulladás csökkentésében is, mégpedig a reaktív oxigénfajták felszabadulásának csökkentésével.

A tormából nagyon sokféle és változatos salátát készíthetünk. Most egy ilyen receptet mutatunk be.

Köményes-citromos tormasaláta hozzávalói:

• 3-4 nagyobb retek,
• 2 sárgarépa,
• 1 kisebb torma,
• 1 citrom leve,
• méz,
• snidling,
• őrölt kömény,
• só.

Elkészítése:

Először is egy kis tálkában keverjük el a citrom kifacsart levét, a mézet, az őrölt köményt és a sót. Tegyük félre. Reszeljük le a zöldségeket és a tormát, és keverjük el azokat alaposan egy salátástálban. Öntsük rá a dresszinget, majd szórjuk meg a saláta tetejét felaprított snidlinggel.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük