fbpx

Néhány szó a cukorbetegek diétájáról

Fügés saláta spenóttal, koktélparadicsommal, lila hagymával, mellette centiméter és vércukorszintmérő.

Amikor valaki megkapja a diagnózist az orvosától, vagyis megtudja, hogy cukorbeteg, az első reakció általában a teljes megsemmisülés. Sokan ugyanis el sem tudják képzelni, hogyan lehet élni ezzel a betegséggel. Pedig lehet, mindössze arra van szükség, hogy néhány alapvető szabályt betartsunk. Ha valaki követi az orvosa utasításait és rendszeresen részt vesz ellenőrző vizsgálatokon, akkor szinte ugyanolyan életet élhet, mint korábban, vagyis nem kell rettegnie az állapotrosszabbodástól. A cukorbetegséggel küszködő személyeknek az első és legfontosabb lépés, amit meg kell tenniük, az az életmódváltás, pontosabban a diéta kialakítása és annak követése. Miért van szükség diétára? Nos, a diéta biztosítani tudja a megfelelő kalóriabevitelt, ami segítséget nyújt a normál testsúly kialakításban és annak megtartásában. Ha valakinek sikerül megszabadulni a súlyfeleslegétől, akkor sokkal nagyobb lesz a teherbírása, ami nagyon fontos, hiszen erőre és energiára van szükség a napi teendők ellátásához. A normál testsúly azt is elősegíti, hogy „csak” a cukorbetegséggel kelljen foglalkozni, vagyis nem kell még attól is rettegni, hogy a cukorbetegség szövődményei is megkeserítik az életünket. A helyes diéta továbbá elősegíti a normális vércukorszint és vérzsírszint kialakulását, illetve a megfelelő anyagcserét is el lehet általa érni.

A cukorbetegeknek minél több rostot lenne szükséges fogyasztaniuk, ugyanis ez jelentősen lecsökkenti a koleszterin- és trigliceridszintet, de a rostok – legfőképpen a zöldségekben lévő rostok – csökkentik a vércukorszintet is. Ha valaki egészségesen táplálkozik, akkor teljesen szükségtelen emellett még vitaminokat és ásványianyag-kiegészítőket is szednie. A cukorbetegségben szenvedő betegeknek minimalizálni szükséges az alkoholt, hiszen az alkoholos italok is tartalmaznak kalóriát, és a rendszeres gyógyszerfogyasztás is kizárja az alkoholfogyasztást.

A diabetikus ételekről nem bizonyosodott be egyértelműen, hogy valóban hasznos a cukorbetegek számára, hiszen sok esetben nem lehet tudni, hogy miből is állnak, illetve mennyi kalóriát is tartalmaznak, nem beszélve arról, hogy meglehetősen drágák is. Sok szakember inkább azt javasolja, hogy a cukorbeteg személyek saját maguk készítsenek édességet, süteményt vagy desszertet, és ilyenkor használjanak olyan édesítőszereket, amelyet szervezetük tolerál és elfogad.

Az energiabevitel körülbelül 10-20 százaléka tartalmazzon fehérjét, amelybe természetesen az állati és növényi fehérje is beleértendő. Cukorbetegnek is lehet telített zsírokat fogyasztani, de elsősorban a többszörösen telítetlen zsírsavak beviteléről kell gondoskodni, azonban ezek fogyasztását sem szabad túlzásba vinni. Az arány attól is függ, kinek mennyi a testsúlya, illetve mennyire kell vigyáznia, hogy ne billenjen ki ismét a mérleg nyelve. A vércukorszintre is ügyelni kell. Elsősorban az összetett cukrokra szükséges koncentrálni, vagyis több zöldséget és hüvelyest kell fogyasztani, mint például egyszerű cukrot, vagyis gyümölcsöt.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük