fbpx

Szúrós növények az egészségünkért

Bojtorján tüskés, lila virága.

Ne higgyünk a látszatnak: a segítség a bajban nem mindig a barátságos kinézetű gyógynövénytől érkezik. A következő két szúrós növénynek a gyökerét használják fel gyógyászati célokra.

Bojtorján

Ki ne ismerné a bojtorján kellemetlen tulajdonságát, hogy a ruhára vagy a hajba tapad? Pontosan ez teszi azonban a bojtorjánt vérünk számára annyira értékessé. Magához köti a nehézfémeket, a mérgeket, és kimossa azokat a szervezetből. Vizelethajtó hatása lehetővé teszi a szervezet számára, hogy a méreganyagok gyorsan a vesékhez szállítódjanak, ahol átszűrve a vizeleten keresztül kiválasztódhatnak.

A bojtorján ezen kívül antibakteriális és gombaellenes tulajdonságokkal is bír, amiért nagyon szívesen alkalmazzák bőrproblémákra, mint amilyen pl. az akné, vagy olajos kivonatként korpás fejbőrre. Hatóanyagai: inulin, nyálka, poliacetilén, illóolaj, tannin, keserűanyag, szitoszterin, valamint antibiotikus és gombaellenes anyagok.

Szarszaparilla

A szarszaparilla a közép-amerikai államokban (Guatemala, Honduras és San Salvador) őshonos. A tüskés szárú növény gyökere többek között szúró fájdalmaknál segít, és már évszázadokkal ezelőtt alkalmazták gyógyászati célokra az indiánok és a kínaiak.

A szarszaparilla 1-3%-ban tartalmaz szteroidszaponinokat, fitoszterineket és keményítőt. Gyulladásgátló, tisztító tulajdonságokkal rendelkezik, és antioxidatív hatású. A növény régebben kitűnő szifilisz elleni szernek számított. Ma főként sok vértisztító tea alkotóeleme, és ezzel támogatja a májat, mint fő méregtelenítő szervet, amely egészségügyi probléma esetén szúró fájdalmat okozhat. A szarszaparillát a környezeti mérgek kivezetésére is alkalmazhatjuk, és segít Lyme-kór kezelésében, valamint asztmatikus panaszoknál és allergiáknál.

A fehérvérsejtek – főleg a T-limfociták és a makrofágok (falósejtek) – képződésének stimulálása révén a szervezet védekezőképességét javítja a növény. A szarszaparilla vértisztító hatása hasznos a bőrproblémák (ekcéma, tejótvar, akné, kelés és szemölcs) enyhítésében.

Afrodiziákumként a szarszaparilla serkenti a tesztoszterontermelést, ezáltal növeli a férfipotenciát, és segít izomtömeget felépíteni. A nőknek segít mind premenstruációs zavaroknál, mind változókori panaszoknál. Emellett a szarszaparilla természetes antidepresszáns, szorongásos állapotoknál is alkalmazzák.

Feltétlenül kerüljük azonban a szarszaparilla túladagolását, mivel izgatja az emésztőszerveket, és hányingert, hányást, hasmenést, illetve átmeneti vesezavarokat okozhat.

  1. Kalina Pálné

    Ez mind nagyon szép, de hol lehet begyűjteni,ill megvásárolni, hogyan kell elkészíteni, és mennyit ajánlott fogyasztani belőle?

  2. Láttam már én is ezt a szúrós ragacsos növényt de nem is gondoltam ,hogy ennek jótékony hatása is van. de köszönet érte szedni, fogok és teát főzök a vese tisztitására. Erzsike

  3. Pingback: Gyógynövények depresszió ellen | Gyógyszer Nélkül

  4. Pingback: Szúrós növény az egészségünkért | TudnodKell.info

  5. Pingback: A lábgomba és a gyenge immunrendszer kapcsolata | Gyógyszer Nélkül

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük