fbpx

Mit tehetünk a demencia ellen?

Demencia ellen ajánlott étrend alapanyagai: lazac, kelkáposzta, áfonya, egészséges olaj.

A demencia egy nagyon komoly betegség, de a természet felkínál olyan gyógynövényeket, amelyek segíthetnek a megelőzésben. Ilyen gyógynövény például a ginszeng, a zsálya, a kurkuma, a Ginkgo biloba, de meg kell említeni a banánt, a fahéjat, a B12-vitamint, a kókuszolajat, a mandulát, a zöld leveles zöldségeket és a halolajat is.

Néhány viselkedésbeli változás, memóriatevékenység, az aromaterápia, a meditáció és a kreatív stimuláció is sokat segíthet a betegség megelőzésében. A demencia egy olyan súlyos betegség, amely kognitív károsodást jelent, és elég súlyos ahhoz, hogy korlátozza a mindennapi tevékenységeket. Leggyakoribb formája az Alzheimer-kór, amely fokozatos memóriavesztéssel jár együtt, illetve a gondolkodási képesség is jelentősen lecsökken.

A demencia ellen nincs gyógymód. Léteznek gyógyszerek, amelyek késleltetik a kialakulását, éppen ezért a legfontosabb, hogy megelőzzük ezt a betegséget. Mint általában, ebben az esetben is a megfelelő táplálékok lehetnek a segítségünkre.

A kurkumával kapcsolatban bebizonyosodott, hogy blokkolni képes a béta-amiloidot, amely nagyban hozzájárul a demencia kialakulásához.

A kókuszolaj segíthet az idegi károsodás megfordításában, illetve az idegsejtek kommunikációját segíti elő, legalábbis egyes hozzáértő személyek szerint.

A keresztesvirágú zöldségek gazdag forrásai a folsavnak, illetve karotinoidokban is gazdagok, amelyek csökkentik a homociszteinszintet. A homocisztein közvetlenül összefüggésbe hozható a demencia kialakulásával és a kognitív funkciók csökkenésével.

A spenót sok folsavat, B9-vitamint tartalmaz, amelyek segítséget nyújtanak a kognitív funkciók növelésében. Ha alacsony ennek a vitaminnak a szintje, az depressziót is okozhat, márpedig a depresszió is oka lehet a demencia létrejöttének.

A Ginkgo biloba nagyon hatásos lehet a demencia és az Alzheimer-kór megelőzésében. A gingko növeli a vérkeringést az agyban, ami nagyon jó hatással van a memóriára.

Az omega-3 zsírsavakban gazdag halolaj is segíthet az agyi elváltozások megelőzésében. A banán káliumban gazdag, ami kiváló értágító hatással rendelkezik, amely nagyon hasznos, így oxigéndús vér tud áramolni az agyban, ezzel javítva a megismerést, a memóriát és a koncentrációt.

Egy másik vitamin, a B12-vitamin is segíthet a memóriafunkciók elvesztésének megelőzésében. A fahéjkivonat csökkenti a lerakódásokat az agyban, így növeli a kognitív funkciókat.

  1. DrBalla Károlyné

    Én használtam kókusz olajat, de arra azt mondták, hogy sok a telített zsírsav benne. Ebben sütöttek ki a húst, mit tegyek?

  2. A kókuszolajat valamelyik forgalmazó multicég reklámozza, valójában károsabb, mint a vaj vagy a sertészsír, és valóban sok benne a telített zsírsav, ha jól tudom, 680% körüli.

    1. A kókuszolaj semmivel sem “károsabb” a vajnál. Valójában egyik sem káros, persze mértékkel fogyasztva, hiszen semmilyen zsírból nem ajánlatos nagy mennyiségeket fogyasztani.
      A kókuszolaj tartalmazza a legtöbb közepes lánchosszúságú zsírsavat, ami könnyebben emészthetővé teszi.
      Diétás étrendek szerves része a kókuszolaj, és mértékkel a vaj is. Ami fontos, hogy ne használjunk finomított és hidrogénezett kókuszolajat. A hőt nagyon jól bírja, nem keletkezik benne káros anyag akkor sem, ha magas hőfokon sütjük benne az ételt.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük