fbpx

A feldolgozott hústermékek és a betegségek

Kék háttér előtt egy ketchupos és mustáros virsli villára szúrva.

Tény, hogy a régebbi időkben nem igazán voltak feldolgozott élelmiszerek. Nagyszüleink sok jószágot neveltek, melyek aztán levágásra kerültek. Egy-egy gazdaságban volt mindenféle állat: szárnyasok, sertés, kecske, juh, nyulak. Nem is igazán kellett a boltba sietniük, hogy csomagolt felvágottat, konzerveket és hasonló feldolgozott élelmiszereket vásároljanak.

Régen bőségesen reggeliztek az emberek. Szalonnát is ettek jó sok hagymával és friss kenyérrel. Természetesen akkor is voltak betegségek, még rákos megbetegedések is előfordultak, de nem ennyi, mint napjainkban, és közel sem küzdött ennyi ember emésztési zavarral. És ennek is oka van. Elődeink valóban szinte mindent maguk termeltek meg és az állatokat is maguk tenyésztették. Jószágaikat kihajtották reggel a legelőre, majd este frissen fejt tejet ittak.

A húsételek, pontosabban a feldolgozott hústermékek nem egészségesek. A virsli, a csomagolt szalámi és a hasonló élelmiszerek is a kutatások középpontjába kerültek, és azt állapították meg, hogy nemcsak emésztési zavarokat okoznak, hanem felelőssé tehetők a rákos megbetegedésekért, de még szív- és érrendszeri, illetve légzőszervi betegségeket is okozhatnak.

A feldolgozott húsételek helyett fogyasszunk növényi fehérjéket. Lehetőleg vásároljunk piacról, termelőktől, hiszen a csomagolt, feldolgozott húsételek nemcsak a fent említett betegségeket okozhatják, hanem akár diabétesz, elhízás vagy vastagbéldaganat kialakulásához is hozzájárulhatnak.

Manapság egyre növekszik a vastagbélrákban szenvedők száma. Ennek sok oka lehet, ide sorolhatjuk az ülő életmódot, de a feldolgozott hústermékeket, főleg a vörös húsokat is, melyek szintén okozói lehetnek ennek a sok esetben halálos betegségnek. Minél több ilyen ételt fogyasztunk, annál nagyobb az esély a vastagbélrák és más, súlyos betegség kialakulásának.

A feldolgozott élelmiszerek tartósítása során olyan anyagokat használnak, amelyek megnövelik a szabad gyökök számát a szervezetben. Minél több van belőle a testünkben, annál nagyobb az esély az oxidatív stressz és komoly betegségek kialakulására. Amire sokan nem gondolnak, ezek a táplálékok még a mentális egészséget is veszélyeztethetik.

A legjobb, amit tehetünk, hogy nem fogyasztunk ilyen élelmiszereket vagy legalábbis drasztikusan csökkentjük a bevitelüket. Az is jó megoldás lehet, ha néha böjtölünk és húsmentes napokat tartunk.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük