fbpx

Erősítsük meg az immunrendszerünket természetes táplálékokkal!

Csillagos pulóverben lévő nő zabpelyhes smoothie-t tart a kezében, melyben egy rózsaszínű szívószál van.

Az immunrendszer egészsége sok tényezőtől függ, de a legtöbbet akkor tehetünk szervezetünk védelmi vonalának megerősítéséért, ha egészségesen és kiegyensúlyozottan táplálkozunk, különös gondot fordítva a vitaminokra és az ásványi anyagokra. Immunrendszerünk tápanyagszükséglete bizonyos körülmények és hatások miatt megnövekszik. Ilyen lehet például a mértéktelen alkohol- és koffeinfogyasztás, a stressz, a dohányzás és a környezetszennyezés.

Az immunrendszerünk legfőbb támogatói az antioxidánsok lehetnek, mint például a béta-karotin, a C-és E-vitamin, a szelén és a cink. Ezek az antioxidánsok a szervezetünk számára káros szabad gyököket képesek közömbösíteni. Amennyiben a szervezetünkben túlságosan sok szabad gyök képződik, akkor a sejtjeink károsodnak, amely olyan betegségek kialakulásához vezethet, mint például a daganatos megbetegedések vagy a szívbetegségek.

A C-vitamin az egyik leghatékonyabb antioxidáns, amelynek kitüntetett feladata van az immunerősítésben. Ez a vitamin képes elpusztítani a vírusokat és a baktériumokat. Mindezek mellett növeli az immunglobulinok szintjét, amelyek szervezetünkben antitestként működnek. A C-vitamin tehát elengedhetetlenül fontos szervezetünk számára, de ennek fogyasztásával sem szabad túlzásokba esni.

A másik antioxidáns az E-vitamin, amely egy zsírban oldódó vitamin. Ez a vitamin a szabad gyököket képes megsemmisíteni, lassítja az öregedési folyamatokat, védelmet nyújt az érelmeszesedés, az UV-sugárzás és a légszennyezettség ellen. Kutatások igazolják, hogy a nagy dózisú E-vitamin-fogyasztás megnöveli az agyvérzés kialakulásának a kockázatát.

Cinkre a csecsemőmirigynek van szüksége, ugyanis a csecsemőmirigy munkája lehetővé teszi, hogy új immunsejtek jöjjenek létre, amikor a szervezetet éppen valamilyen kórokozó készül megtámadni.

A szelénnek az egyik kiemelkedő feladata, hogy az antitestképződést támogassa, de a fehérvérsejteknek is a hasznára válik, hiszen segítséget nyújt azoknak, hogy időben felismerjék a betolakodókat, vagyis a különféle kórokozókat.

A béta-karotin a csecsemőmirigyet képes mozgósítani, de a sejthártyák megerősítésében is részt vesz. Az A-vitamint is túl lehet adagolni. Egy kutatás során azt vizsgálták, hogy miként hat ez a vitamin olyan személyekre, akiknek a szervezetében elfajult, rákos sejteket találtak. A vizsgálatok során kiderült, hogy az A-vitamin nagyon hasznos az emberi szervezet számára, de túlzásba vitt fogyasztása éppen hogy ellenkező hatást kelt, vagyis elősegíti a tüdőrák kialakulását.

A szervezet immunitását egyéb vitaminok és ásványi anyagok is elősegítik. A vas segíti a fehérvérsejtek működését, de az antitestképzésben is kiemelkedő szerepe van, hasonlóan a magnéziumhoz, amely emellett még a csecsemőmirigy munkáját is megtámogatja. A kalcium a fehérvérsejteket ösztönzi arra, hogy enzimeket hozzanak létre. Az esszenciális zsírsavak az immunreakciókat képesek szabályozni.

Gyógynövények közül is akadnak olyanok, amelyek immunerősítő szerepet töltenek be. A fokhagyma antioxidáns, illetve vírus-, baktérium- és gombaölő hatásokkal rendelkezik, ez utóbbi tulajdonságát a benne lévő allicin nevű vegyületnek köszönheti. Az orbáncfű is erősíti az immunrendszert és egy kiváló baktériumölő gyógynövény. Az Aloe vera belsőleg fogyasztva is erősíti a szervezetünket, de használhatjuk külsőleg is, hiszen eredményesen pusztítja el a baktériumokat és a vírusokat. A bíbor kasvirág szintén megtámogatja az immunrendszerünket, illetve a gyömbér a fertőzésekkel szembeni ellenálló képességünket képes megnövelni.

1 hozzászólás

  1. Érdemes ezeket az értesítéseket gyakran olvasgatni, habár a legtöbbünk már régóta ismeri ezeket. De:ismétlés a tudás anyja…

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük