fbpx

A műanyagok tényleg elhízáshoz vezetnek?

Mikrohullámű sütőbe egy férfi behelyez műanyag dobozban lévő ételt.

Azt már eddig is tudtuk, hogy a súlytöbbletért többek között az a felelős, ha sokkal több kalóriát viszünk be a szervezetünkbe, mint amennyire a testünknek szüksége van vagy amennyit el tudunk „égetni”. Hiszen a rendszeres mozgással és sporttal nagyon sok plusz kalóriától szabadulhatunk meg, illetve a tudatos étkezéssel nagyon sok kalóriát be sem viszünk a szervezetünkbe.

A mikrohullámú sütő térhódításával nagyon sok embernek lett könnyebb az élete, aztán néhány év múlva, ahogy ezek a háztartási gépek berobbantak a köztudatba, azt kezdték állítani, hogy nem egészségesek, azaz nem jó, ha egy ilyen szerkezetben melegítjük fel az ételeinket. Különösen akkor rejt magában sok veszélyt a mikrohullámú sütő, ha az ételeket műanyag edényekben melegítjük. Mára nemcsak az bizonyosodott be, hogy a mikróban való ételmelegítés nem egészséges, de ezek a műanyag edények sem azok. Cikkünkből megtudhatja azt is, hogy miért nem.

A legújabb kutatások szerint a műanyag edények fokozzák az elhízást és ezzel együtt megnövelik a derékbőséget. De mi is lehet ennek az állításnak a valóságalapja?

A műanyag termékekben gyakorta előfordulnak olyan vegyi anyagok, mint a ftalátok és a biszfenol, amelyek elméletileg fokozzák és elősegítik a hízást.

A vizsgálat során sokféle műanyagot, műanyagból készült terméket vettek górcső alá, mint például joghurtos poharakat, sütőzacskókat, műanyag vizespalackokat. A vizsgálati eredmények azt mutatták, hogy ezek a termékek és sok más hasonló, műanyagból készült termék igenis oka lehet a túlsúlynak és az elhízásnak. Ezek a műanyagok ugyanis olyan vegyi anyagokat tartalmaznak, amelyek megzavarják a normál anyagcserét.

A ftalátok például az endokrin rendszerre, így a testsúlyra is negatív hatást gyakorolnak. Továbbá ezek a termékek, ezek a vegyi anyagok a zsírsejtek fejlődéséhez is aktívan hozzájárulnak és jelentősen megzavarják a test zsírraktározását. Mi a megoldás? Az, ha elkerüljük az olyan táplálékokat, amelyek műanyagba vannak csomagolva. Fogyasszunk minél több friss és csomagolatlan ételt. Kerüljük el az ételek mikrohullámú sütőben való melegítését, ha az étel eleve műanyag edényben van, illetve műanyag edényben ne fagyasszunk le ételeket. Ha lehetséges, ne műanyag palackból, hanem üvegből igyunk. A sort hosszan lehetne folytatni, a lényeg annyi, hogy lehetőleg ne együnk és igyunk olyan edényekből, palackokból, amelyek műanyagból készültek.

1 hozzászólás

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük