fbpx

A lábunk is öregszik – időskori láb- és lábujjbetegségek

Közeli fotó idős nő térdeiről, amelyeket kezeivel fog.

A címbéli mondattal senki nem mond semmi újat, hiszen nyilvánvaló, hogy nemcsak a szerveink, a sejtjeink és az agyunk megy át az öregedési folyamatokon, a végtagjainkon is megtapasztalhatjuk, hogy bizony azok is öregszenek. Mint ahogy a kézfejünk is ráncosodik, úgy a lábunk is öregszik, és már nem lesz olyan hetvenéves korunkban, mint ifjan. Mutatunk is néhány jelet, tünetet és elváltozást, amely azt mutatja, hogy a fiatalságunk elmúlt, és a testi változások esetünkben is elkezdődtek, illetve olyan tápanyagokat is felsorolunk, amelyek az egészségesebb öregedést teszik lehetővé.

A kor előrehaladtával az anyagcsere is lelassul, és ez bizony zsírpárnák kialakulásához vezethet. Az egyetlen testrészünk talán, ahol egyre kevesebb lehet a zsír, ahogy idősebbek leszünk, a lábunk. Ez azért probléma, mivel minél kevesebb zsírpárna van például a talpunkon, annál nehezebb lehet a járás, és annál inkább megtapasztaljuk a lábfejet, talpat és sarkat érintő fájdalmat. A cipőbe helyezett megfelelő talpbetét és természetesen a kényelmes cipő sokat segíthet a lábfájdalom megelőzésében.

A rendszeres lábápolás ellenére a sarok kirepedezhet, ami nagy fájdalommal is együtt járhat. Az érett bőr kevesebb elasztint és olajat termel, emiatt a láb bőre is szárazabbá és kevésbé rugalmassá válik. A túlsúly csak tovább súlyosbítja a problémákat. Azonban ha rendszeresen eltávolítjuk a sarkunkról az elhalt hámréteget, és mindennap bekenjük sarokpuhító krémmel a lábunkat, akkor ez a probléma pillanatok alatt a múlté lehet.

A plantar fasciitis nevű betegség nem mást jelent, mint gyulladást, illetve a talpon végighúzódó izomköteg húzódását, túlnyújtását. Ebből a problémából más gondok is adódhatnak: sarokkinövés, sarokfájdalom, boltozati fájdalom. Ez a betegség sok minden miatt kialakulhat: terhesség, lúdtalp, fokozott fizikai aktivitás, túlsúly, nem megfelelő lábbeli viselése. A pihenés, a jeges borogatás és az izmok rendszeres, ám kíméletes nyújtása segíthet a tünetek csökkentésében.

A benőtt köröm bármely életkorban gondot okozhat, azonban idősebb korban az egyik leggyakoribb lábprobléma. A fokozott izzadás, a túlsúly, a cukorbetegség növeli a kockázatokat. A szűk cipő viselése, illetve a nem megfelelő körömvágási technika miatt alakul ki ez a probléma. Körömgombásodás is állhat a háttérben. A gyógypedikűrös nagyon hatékonyan tudja megszüntetni a benőtt körmöt. Súlyosabb esetben sebészeti beavatkozásra is szükség lehet.

A 65 év feletti emberek jelentős hányada szenved az ízületi porckopástól. Ez a betegség a porc lebomlását jelenti. Ilyenkor a csont dörzsölődik a csonton, ami nagy fájdalmat okozhat. Terápiákkal, kiegészítőkkel és esetenként műtéti beavatkozásokkal csökkenthető és megszüntethető a fájdalom.

Az Achilles-ín-gyulladás is gyakori probléma idősebb korban. Ilyenkor a lábban lévő inak begyulladnak, mivel a lábban is csökken a váráramlás. Az Achilles-ín-gyulladás nemcsak a sarok, hanem a boka fájdalmát is okozhatja. A jegelés, a pihentetés és a gyógyszerek jelentősen segíthetnek a tünetek csökkentésében.

A cukorbetegség károsíthatja az idegeket. A láb bizsereghet, zsibbadhat, de szúró érzést is érezhetünk. Lábfekély is kialakulhat, ami a cukorbetegség egyik fő szövődménye.

Az ízületi gyulladás egyik fájdalmas formája a köszvény. Elsősorban a férfiakat sújtja ez a betegség. A húgysav ilyenkor kristályként rakódik le a szervezetben. A köszvény nevű betegség általában a nagylábujjakat érinti. A köszvényes lábujj merevvé válik, megduzzadhat és fájhat is. A tünetek csökkentése érdekében javasolt a rendszeres vízfogyasztás. Ételek és italok, amelyeket kerüljünk, ha köszvényünk van: alkohol, cukros, zsíros ételek, vörös hús, kagyló.

A kalapácsujj azt jelenti, amikor is egy rendellenes görbület van a nagylábujj középső ízületeiben. Azonban nemcsak a nagylábujjat, több más lábujjat is érinthet ez a betegség.

Idősebb korban a lábujjakban bekövetkező stressztörések is sokkal gyakoribbak. A nők esetében a menopauzával járó hormonváltozások csökkenthetik a csontsűrűséget, aminek hatására gyakoribbá válhatnak a csonttörések. A csontjainkat testmozgással, megfelelő étrenddel és kiegészítők szedésével erősíthetjük meg.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük